RAPORT

Wojna na Ukrainie

ABW zatrzymała w Przemyślu rosyjskiego szpiega. Wcześniej działał na Ukrainie

Funkcjonariusze ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali w Przemyślu mężczyznę, który szpiegował na rzecz rosyjskiego wywiadu – dowiedział się portal tvp.info. Usłyszał już zarzuty i trafił do aresztu. Według śledczych zatrzymany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki i innych polskich miast, a także na terenie Ukrainy i innych państw. Podawał się za dziennikarza. To obywatel Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia.

Przedarł się do Polski z Białorusi, został zatrzymany. ABW: To islamski radykał związany z IS

Obywatel Tadżykistanu Odilkhon S. to jeden z migrantów, który nielegalnie przekroczył polsko-białoruską granicę. Według ustaleń Agencji...

zobacz więcej

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Mężczyznę podejrzanego zatrzymano w pokoju hotelowym na terenie Przemyśla. Usłyszał zarzuty szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej (GRU) przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Grozi mu za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń ABW podejrzany prowadził działalność szpiegowską na terenie Warszawy, Przemyśla, Medyki oraz innych miast Rzeczypospolitej jak również na terenie Ukrainy i innych państw.

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące.

RAPORT – Wojna na Ukrainie

Wyprali miliard złotych. Ujawniamy szczegóły śledztwa ABW ws. Filipa Sz.

W połowie listopada na Ukrainie zatrzymany został pochodzący z Radomia 42-letni Filip Sz. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że zatrzymano go w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego i usłyszał on zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

– Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – podał Żaryn.

– Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju – poinformował rzecznik. Dodał, że przed zatrzymaniem przez ABW planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności. „Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom” – zaznaczył Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej