RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Handel kryptowalutami. USA ostrzegają przed działaniami odwetowymi Rosjan

Departament Stanu USA ostrzega firmy kryptowalutowe  (fot. Shutterstock)
Departament Stanu USA ostrzega firmy kryptowalutowe (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Departament Skarbu zwrócił się do firm zajmujących się kryptowalutami, by zwracały uwagę na kontrolę swoich zabezpieczeń. Ma to związek z obawami, że w odpowiedzi na sankcje Rosja może przeprowadzić odwetowe cyberataki – przekazał w czwartek Reuters.

Będzie konfiskata rosyjskiego mienia. Parlament Ukrainy przyjął ustawę

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę zezwalającą na przejmowanie w kraju mienia lub aktywów należących do państwa rosyjskiego lub obywateli...

zobacz więcej

Agencja powołała się na osobę zaznajomioną z sytuacją.

Wydane ostrzeżenie ma związek „z szeregiem sankcji wprowadzonych przez USA i ich sojuszników, które wymierzone są m.in. w rosyjskie banki, podmioty państwowe i elity po inwazji Rosji na Ukrainę” - poinformowała agencja.

„Rządy od tygodni ostrzegały, że Rosja lub jej sojusznicy mogą przeprowadzić cyberataki w odwecie za sankcje. To skłoniło banki do zwiększenia monitoringu, planowania scenariuszy i zatrudnienia dodatkowych pracowników na wypadek nasilenia się wrogiej aktywności” – przypomniał Reuters. Agencja zwróciła uwagę, że „że amerykańskie organy regulacyjne postrzegają rozrastającą się branżę kryptowalut jako rosnące źródło ryzyka systemowego”.

„Urzędnicy amerykańskiego ministerstwa skarbu prowadzą rozmowy z giełdami kryptowalut i grupami handlowymi, by zapewnić bezpieczeństwo amerykańskich aktywów cyfrowych” – twierdzi źródło Reutersa.

Zełenski: Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie [WIDEO]

Chcę negocjować bezpośrednio z Władimirem Putinem, to jedyny sposób na zatrzymanie tej wojny – powiedział w czwartek na konferencji prasowej...

zobacz więcej

„Urzędnicy sygnalizują, że systemy informatyczne zostały naruszone. Chodzi o infiltrację sieci lub naruszenie danych. Dotyczy to zarówno firm kryptowalutowych, jak i spółek finansowych” – dodało źródło.

Według badań przeprowadzonych przez University of Chicago wartość wszystkich kryptowalut przekroczyła w zeszłym roku 3 biliony dolarów.

„Organy regulacyjne ostrzegły, że kryptowaluty mogą stanowić zagrożenie dla szerszego systemu finansowego” – zaznaczył Reuters. „Niektórzy amerykańscy ustawodawcy wyrazili obawy, że aktywa cyfrowe mogą być wykorzystywane do omijania zachodnich sankcji, choć urzędnicy administracji prezydenta Bidena bagatelizowali to ryzyko” – napisali autorzy depeszy.

W środę Reuters podał informację o sankcjach UE mających objąć kryptowaluty. Zapowiedział to francuski minister finansów. Bruno Le Maire ujawnił, że wśród unijnych liderów panuje duża zgoda co do tego, że kryptowaluty nie powinny być przeoczone, bo mogłyby stanowić lukę służącą do omijania nałożonych na Rosję sankcji.

Czwartek jest ósmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią zbrojną wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Czytaj także: Mer Białej Cerkwi: Dziś zginęło dwóch cywilów, a dwunastu zostało rannych [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej