RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Obajtek: To Tusk mówił, że nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom

Koncern przekonuje, że fuzja Orlenu z Lotosem to „polska racja stanu” (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Koncern przekonuje, że fuzja Orlenu z Lotosem to „polska racja stanu” (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Po krytycznej opinii przewodniczącego PO dotyczącej procesu łączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oświadczył, że to Donald Tusk mówił w 2011 r., iż nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom. Ocenił też, że szef PO wpisuje się w powielanie fake newsów.

Fuzja Orlenu z Lotosem. To „polska racja stanu” i więcej stacji

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos oraz powstanie jednego koncernu to polska racja stanu. Tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować...

zobacz więcej

W Sejmie zebrał się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej z udziałem lidera PO. Po zakończeniu posiedzenia klubu Donald Tusk wystąpił na briefingu w Senacie.

Przewodniczący PO zaapelował m.in. o ponowne przemyślenie kwestii sprzedaży części rafinerii gdańskiej (Grupa Lotos) węgierskiemu MOL-owi „i co za tym idzie oddanie tej części pod wpływy rządu Viktora Orbana, bardzo blisko wciąż współpracującego z Putinem, także w czasie wojny”.

– Przemyślcie to i zatrzymajcie tę akcję, bo to też element naszego bezpieczeństwa w przyszłości – mówił Tusk .

Kto faktycznie nabywa udziały?


Na stanowisko szefa PO zareagował PKN Orlen i prezes tej spółki Daniel Obajtek. „Odnosząc się do słów D. Tuska w Senacie podkreślamy, że fuzja z Lotosem i PGNiG to polska racja stanu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie przypominamy, że to D. Tusk mówił w 2011 r., że nie ma przeciwwskazań, żeby sprzedać Lotos Rosjanom” – oświadczył na Twitterze szef płockiego koncernu.

A w następnym dodał: „Węgierski MOL nie kupuje żadnych udziałów w gdańskiej rafinerii. Partnerem w tej transakcji jest Saudi Aramco. Wpisuje się pan tym w powielanie popularnych ostatnio fake newsów”. PKN Orlen odniósł się w oświadczeniu do wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos i zawartych w związku z tym porozumień. Koncern wskazał m.in., że transakcja ze spółką MOL dotyczy „jedynie wymiany stacji i otwiera Grupie Orlen wejście na rynek węgierski i słowacki”.

Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek daje gwarancje pracownikom

W procesie fuzji Orlenu z Lotosem nie ma żadnych grupowych zwolnień – zapewnił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że pracownicy...

zobacz więcej

„Struktura transakcji w pełni zabezpiecza nas przed dalszym niekontrolowanym zbyciem aktywów przez MOL i zapewnia stabilność polskiego rynku” – oświadczył PKN Orlen.

Jak zauważył, na transakcję tę wyraziło zgodę 85 proc. akcjonariuszy spółki Lotos.

PKN Orlen zaznaczył, że przy negocjacji środków zaradczych – wskazanych przez Komisję Europejską w związku z planowanym przejęciem Grupy Lotos – w obszarze detalu głównym celem koncernu „od samego początku pozostawała gwarancja ekspansji geograficznej”.

„Transakcja z MOL oznacza wejście PKN Orlen na nowe rynki. Poprzez wymianę aktywów uzyskujemy 144 stacje paliw na Węgrzech, poszerzamy też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów. Łącznie to aż 185 stacji wspierających sprzedaż i wzmacniających rozpoznawalność marki Orlen” – uzasadnił koncern w oświadczeniu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
PKN Orlen podkreślił też, że fundamentem fuzji z Grupą Lotos „jest umowa z Saudi Aramco”. Według koncernu umowa ta „oznacza zacieśnienie relacji PKN Orlen ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie, z ogromnym doświadczeniem i technologiami, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój połączonego koncernu”.

Jak ocenił PKN Orlen, proces połączenia z Grupą Lotos i powstanie jednego koncernu „to polska racja stanu”. Według niego „tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej