RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Fuzja Orlenu z Lotosem. To „polska racja stanu” i więcej stacji

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos oraz powstanie jednego koncernu to polska racja stanu. Tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii. Fundamentem fuzji jest umowa z Saudi Aramco – oświadczył PKN Orlen.

Atak na Ukrainę. Apple, Facebook, Google, TikTok uderzają w Rosję

Właściciele Facebooka i Instagrama oraz Google'a i YouTube'a ogłosili we wtorek zablokowanie dostępu do rosyjskich mediów państwowych. Działania...

zobacz więcej

„W kontekście pojawiających się głosów dotyczących fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos przypominamy, że proces połączenia i powstania jednego koncernu to polska racja stanu. Tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii” – podkreślił PKN Orlen.

W wydanym w czwartek oświadczeniu płocki koncern ocenił, że finalizacja procesu połączenia dwóch największych spółek paliwowych w naszym kraju „wzmocni bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu”. PKN Orlen odniósł się do wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos i zawartych w związku z tym porozumień.

„Fundamentem fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos jest umowa z Saudi Aramco” – zaznaczył koncern. Według niego umowa ta „oznacza zacieśnienie relacji PKN Orlen ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie, z ogromnym doświadczeniem i technologiami, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój połączonego koncernu”.

„Orlen zacieśnia relacje ze stabilnym partnerem”


„Kluczowy jest rozwój petrochemii. Skorzysta na tym również Grupa Lotos, której działalność bazuje głównie na jednej rafinerii” – dodał PKN Orlen. Przypomniał zarazem, że od 2008 r. w Europie zamkniętych zostało ponad 30 rafinerii, w tym pięć (Gunvor - Antwerpia, Neste - Naantali, Gulp - Porto, Exxon Mobil - Slagen i Total - Grandpiuts) od początku pandemii, czyli od 2020 r. Jak zapewnił PKN Orlen, „współpraca z Saudi Aramco oznacza również zwiększenie dostaw ropy”. Koncern wskazał jednocześnie, że dostawy tego surowca z kierunku arabskiego, już po połączeniu z Grupą Lotos, osiągną aż 45 proc. łącznego zapotrzebowania nowej Grupy Orlen.

Skandal we Francji. Ich zdaniem Polska nie wspiera Ukrainy [MAPA]

„Według francuskiego »Le Figaro« Polska nie udziela żadnej pomocy Ukrainie: ani humanitarnej, ani militarnej – zaalarmował na Twitterze europoseł...

zobacz więcej

„Dla koncernu to pewne źródło stabilnej jakościowo ropy naftowej, a z punktu widzenia polskiej gospodarki dalsza dywersyfikacja kierunków dostaw” – podkreślono w informacji.

Co daje współpraca z MOL?


Wspominając o transakcji ze spółką MOL PKN Orlen wyjaśnił, że dotyczy ona „jedynie wymiany stacji i otwiera Grupie Orlen wejście na rynek węgierski i słowacki”.


„Struktura transakcji w pełni zabezpiecza nas przed dalszym niekontrolowanym zbyciem aktywów przez MOL i zapewnia stabilność polskiego rynku” – oświadczył koncern. Jak zauważył, na transakcję tę wyraziło zgodę 85 proc. akcjonariuszy spółki Lotos. PKN Orlen zaznaczył, że przy negocjacji wskazanych przez Komisję Europejską w związku z planowanym przejęciem Grupy Lotos środków zaradczych w obszarze detalu głównym celem koncernu „od samego początku pozostawała gwarancja ekspansji geograficznej”.

„Transakcja z MOL oznacza wejście PKN Orlen na nowe rynki. Poprzez wymianę aktywów uzyskujemy 144 stacje paliw na Węgrzech, poszerzamy też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów. Łącznie to aż 185 stacji wspierających sprzedaż i wzmacniających rozpoznawalność marki Orlen” – uzasadnił koncern w oświadczeniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej