RAPORT

Pogarda

Białoruś. Dziennikarz skazany na 1,5 roku kolonii karnej

Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Aleh Hruzdziłowicz, dziennikarz Radia Swaboda (Radio Wolna Europa), która jest zablokowana na Białorusi, został skazany na 1,5 roku kolonii karnej za rzekomy „udział w zamieszkach”. To kolejny reporter skazany w związku z protestami przeciwko sfałszowaniu wyborów w 2020 roku.

Ukraina. „Działa idealnie! Zestrzelony kolejny rosyjski Su-30”

Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny zamieścił na Facebooku informację o kolejnych stratach rosyjskiej armii. Tym razem do...

zobacz więcej

O skazaniu Hruzdziłowicza poinformował w czwartek portal Nasza Niwa, który również jest zablokowany na Białorusi. Zasądzono mu również grzywnę w wysokości 56 tys. rubli białoruskich (ok. 80 tys. zł).

63-letniego dziennikarza skazano za relacjonowanie protestów. Według śledczych pracując podczas protestów po tym, jak odebrano mu akredytację, Hruzdziłowicz „brał udział w nielegalnej akcji”.

Zobacz także:   Brytyjczyk przejechał autem 1600 km. Wozi Ukraińców do Polski [WIDEO]

Od grudnia ubiegłego roku dziennikarz przebywał w mińskim areszcie Waładarka. Proces rozpoczął się 2 marca.

Radio Swaboda (białoruska redakcja Radia Wolna Europa) do lata 2021 r., gdy na Białorusi odbyły się nieuznane przez Zachód wybory prezydenckie, było jednym z czołowych białoruskojęzycznych mediów w tym kraju. Praca redakcji jest finansowana przez Kongres USA.

Zobacz także:   Skandal we Francji. Ich zdaniem Polska nie wspiera Ukrainy [MAPA]

Po wyborach dostęp do portali mediów niezależnych został zablokowany, a ich treści uznano za ekstremistyczne. Oznacza to, że za ich rozpowszechnianie grozi odpowiedzialność administracyjna – kara grzywny lub aresztu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej