RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA ostrzegają skorumpowanych rosyjskich oligarchów: Użyjemy każdego narzędzia

Oligarchów ostrzegamy: użyjemy każdego narzędzia, aby zamrozić i przejąć dochody z waszych przestępstw” (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Oligarchów ostrzegamy: użyjemy każdego narzędzia, aby zamrozić i przejąć dochody z waszych przestępstw” (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło w środę powołanie specjalnej grupy śledczej, której celem będzie ściganie i aresztowanie „skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę”.

ONZ potępia Rosję i wzywa do wycofania jej wojsk z Ukrainy

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w środę rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk z Ukrainy. Za przyjęciem dokumentu...

zobacz więcej

„Dołożymy wszelkich starań, aby przeprowadzić śledztwo, aresztować i osądzić wszystkich tych, których czyny przestępcze pozwalają rosyjskiemu rządowi na kontynuowanie tej niesprawiedliwej wojny” – napisał minister sprawiedliwości USA Merrick Garland w oświadczeniu.

RAPORT – Wojna na Ukrainie

W komunikacie ministra wyjaśniono, że grupa o nazwie Task Force KleptoCapture będzie międzyagencyjnym zespołem zadaniowym organów ścigania, którego celem będzie egzekwowanie rozległych sankcji, ograniczeń eksportowych i ekonomicznych środków zaradczych, nałożonych przez Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami i partnerami w odpowiedzi na inwazję militarną Rosji na Ukrainę.

Zespół obsadzony będzie prokuratorami, agentami, analitykami i profesjonalnym personelem – ekspertami w zakresie m.in. sankcji i egzekwowania kontroli eksportu, przeciwdziałania korupcji, przepadku mienia, przeciwdziałania praniu pieniędzy, egzekwowania prawa podatkowego. Będą to pracownicy wielu organów ścigania, w tym FBI, US Marshals Service, US Secret Service, Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy US Postal Inspection Service.

„Ministerstwo sprawiedliwości wykorzysta wszystkie swoje kompetencje do zajęcia aktywów osób i podmiotów, które naruszają te sankcje” – podkreślił Garland. „Nie pozostawimy kamienia na kamieniu w naszych wysiłkach zmierzających do ścigania i aresztowania tych, których czyny przestępcze umożliwiają rosyjskiemu rządowi kontynuowanie tej niesprawiedliwej wojny. Mówię jasno: jeśli złamiesz nasze prawa, pociągniemy cię do odpowiedzialności” – dodał.

Kampania deputinizacji świata. „Rosja niszczy nasze miasta, my – jej gospodarkę” [WIDEO]

Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę – oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online. Podkreślił,...

zobacz więcej

– Do tych, którzy wspierają rosyjski reżim poprzez korupcję i unikanie sankcji: pozbawimy was bezpiecznego schronienia i pociągniemy do odpowiedzialności – powiedziała zastępca prokuratora generalnego USA Lisa O. Monaco.

– Oligarchów ostrzegamy: użyjemy każdego narzędzia, aby zamrozić i przejąć dochody z waszych przestępstw – zaznaczyła.

Najnowocześniejsze techniki dochodzeniowe


Według komunikatu grupa zadaniowa będzie w pełni uprawniona do korzystania z najnowocześniejszych technik dochodzeniowych, w tym analizy danych, śledzenia kryptowalut, zagranicznych źródeł wywiadowczych oraz informacji od organów nadzoru finansowego i partnerów z sektora prywatnego.

Task Force KleptoCapture będzie mogła wnioskować o aresztowanie, a w przypadku braku takiej możliwości będzie mogła występować o konfiskatę mienia bądź konfiskatę bezprawnych dochodów, w tym nieruchomości osobistych, aktywów finansowych i handlowych. W stosownych przypadkach informacje zebrane w ramach dochodzenia tej grupy będą udostępniane partnerom międzyagencyjnym i zagranicznym w celu usprawnienia identyfikacji aktywów, objętych sankcjami.

We wtorek prezydent USA Joe Biden zapowiedział powołanie do życia specjalnego zespołu w ministerstwie sprawiedliwości, który zbada łamanie prawa przez rosyjskich oligarchów. – Dziś mówię do rosyjskich oligarchów i skorumpowanych przywódców, którzy kradli miliardy dzięki temu brutalnemu reżimowi: dość – mówił Biden.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej