RAPORT

Wojna na Ukrainie

ONZ potępia Rosję i wzywa do wycofania jej wojsk z Ukrainy

Rezolucja uznaje, że Rosja naruszyła zasady Karty Narodów Zjednoczonych (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)
Rezolucja uznaje, że Rosja naruszyła zasady Karty Narodów Zjednoczonych (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w środę rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk z Ukrainy. Za przyjęciem dokumentu głosowało 141 państw, przeciwko 5. Od głosu wstrzymało się 35 krajów. „Świat jest z nami. Prawda jest po naszej stronie. Zwycięstwo będzie nasze” – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Inwazja ma trwać 15 dni”. Ukraińcy publikują przechwycone dokumenty

Rosjanie tracą nie tylko sprzęt i ludzi, w panice zostawiają też tajne dokumenty. Z pozyskanych przez ukraińską armię informacji wynika, że decyzja...

zobacz więcej

RAPORT – Wojna na Ukrainie

Wśród głosów przeciwnych, oprócz Rosji i Białorusi, były Syria, Korea Północna i Erytrea. Wstrzymały się m.in. Indie i Chiny.

Rezolucja uznaje, że Rosja naruszyła zasady Karty Narodów Zjednoczonych, „żąda, by Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły wojskowe z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

W dokumencie wyrażono „poważne zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne, takie jak domy mieszkalne, szkoły i szpitale, oraz o ofiarach wśród ludności cywilnej, w tym kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci”. Wyrażono też ubolewanie z powodu zaangażowania Białorusi w wojnę.

Do przyjętej przez ONZ rezolucji odniósł się na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który napisał, że wyniki głosowania „pokazują, że powstała i funkcjonuje globalna koalicja antyputinowska. Świat jest z nami. Prawda jest po naszej stronie. Zwycięstwo będzie nasze”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej