RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czy Polska szykuje się na wojnę? Prezydent zabrał głos po posiedzeniu RBN [WIDEO]

Polska nie zamierza brać udziału w wojnie. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani – mówił prezydent Andrzej Duda po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji w Ukrainie. Podkreślił również, że służby graniczne nie stwierdziły do tej pory, aby któryś z uchodźców przybył z Białorusi. – Nie mamy na to żadnego dowodu – podkreślił.

Prezydent Duda: Skierowałem ustawę dot. oświaty do ponownego rozpatrzenia

Skierowałem ustawę dotyczącą oświaty do ponownego rozpatrzenia. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – powiedział...

zobacz więcej

Podczas konferencji po posiedzeniu RBN prezydent poinformował, że zwrócił się do przedstawicieli klubów i kół sejmowych, aby zwracali uwagę na dezinformację, bo - jak podkreślił - jest jej coraz więcej, co widać zwłaszcza w mediach społecznościowych.

– Chcę bardzo mocno podkreślić: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie – mówił Andrzej Duda. – Proszę, żeby takich obaw nie było i proszę takich informacji o tym, że my się gdzieś tam szykujemy, że chcemy brać udział w wojnie, że ktoś chce wysyłać polskich żołnierzy na wojnę w tej chwili, czy że Polska ma zamiar wysyłać swój sprzęt bojowy na wojnę, proszę takich informacji nie słuchać – dodał.

Jak podkreślał prezydent, „polscy żołnierze absolutnie się na wojnę nie udają i wierzę w to głęboko, że nie będą musieli walczyć”. – Oczywiście, jeżeli trzeba będzie bronić naszego kraju, to będziemy bronić naszego kraju, natomiast nic również nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani – mówił.

– Jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych i cały Sojusz Północnoatlantycki za każdym razem ponawia gwarancje z artykułu 5 (Paktu NATO): gdyby którekolwiek państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało zaatakowane, oznacza to de facto wojnę światową – wskazał Duda. – Nie ma właściwie takiego prawdopodobieństwa, żeby taka sytuacja mogła nastąpić – dodał.

Wątpliwości dot. uchodźców przybywających do Polski


Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RBN prezydent powiedział, że pojawiły się wątpliwości dotyczące uchodźców napływających do Polski. – Słyszałem obawy, że ci migranci, którzy nie tak dawno byli pchani na polską granicę przez władze białoruskie, że teraz przemieścili się na Ukrainę i wraz z falą uchodźców idą do Polski. Nie mamy żadnego dowodu, by taka sytuacja miała miejsce – powiedział prezydent. Duda podkreślił, że „wśród rzeszy pół miliona uchodźców, którzy przyszli do naszego kraju”, zidentyfikowano obywateli 70 państw. – U żadnego z nich do tej pory nasze służby graniczne nie stwierdziły, aby przybył z Białorusi – powiedział.

Natomiast, jak zauważył prezydent, na terytorium Ukrainy przebywa kilkanaście tysięcy studentów z innych krajów m.in. z Indii. – Ci ludzie, młodzi ludzie po prostu uciekają przed wojną na teren naszego kraju i proszę, żeby przyjmować ich z pełną otwartością – zaapelował prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej