RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kampania deputinizacji świata. „Rosja niszczy nasze miasta, my – jej gospodarkę” [WIDEO]

„Współpraca z Rosjanami, z tymi, kto popiera rosyjską agresję, stała się niemoralna” (fot. Getty Images)
„Współpraca z Rosjanami, z tymi, kto popiera rosyjską agresję, stała się niemoralna” (fot. Getty Images)

Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę – oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online. Podkreślił, że Ukraina wraz z partnerami prowadzi wielką kampanię deputinizacji świata. Minister dodał również, że na Ukrainę jadą ochotnicy z 16 krajów, którzy są gotowi stanąć do walki przeciwko agresorowi.

Elitarna rosyjska jednostka rozbita pod Charkowem. Dowódca „haniebnie zwiał”

W siódmym dniu wojny Ukraińcy rozbili elitarną jednostkę rosyjską pod Charkowem; chodzi o 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych –...

zobacz więcej

– Z Rosjanami zrywane są umowy. Współpraca z Rosjanami, z tymi, kto popiera rosyjską agresję, stała się niemoralna, nie do przyjęcia – podkreślił Kułeba.

Jak dodał, ponad 100 firm-gigantów całkowicie albo częściowo wstrzymało działalność w Rosji, albo planują to zrobić. Są wśród nich: DHL, Apple, Google, Twitter, Lenovo, Spotify, Tesla, Visa, MasterCard, Adidas itd.

RAPORT – Wojna na Ukrainie

Podkreślił, że siedem rosyjskich banków, które mają być odłączone od systemu SWIFT, nie są ostatnimi.

– Wszystkie banki Federacji Rosyjskiej mają być odłączone od systemu SWIFT. W innym wypadku te transakcje i pieniądze, które będą przechodzić przez system, będą zmazane krwią ukraińskich niewinnych obywateli, kobiet, dzieci, którzy zginęli pod uderzeniami rosyjskiej agresji – powiedział Kułeba.

Ukraińska Prawda: Kreml przygotowuje operację specjalną z udziałem Janukowycza

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku – poinformował portal Ukraińska...

zobacz więcej

– Bez przesady zębami wygryzaliśmy każdy z tych banków" – zaznaczył Kułeba i stwierdził, że sankcja przewidująca odłączenie od SWIFT była „najcięższą, o jaką przyszło walczyć ukraińskiej dyplomacji. – Ale przełamaliśmy psychologiczną barierę parterów – dodał.

Ochotnicy jadą wesprzeć Ukrainę


Jak poinformował minister, na Ukrainę jadą ochotnicy z 16 krajów, którzy są gotowi ramię w ramię z ukraińskim narodem walczyć przeciwko agresorowi. Ich łączna liczba już przekroczyła 1000 osób, stale nadchodzą kolejne zgłoszenia – przekazał.

Kułeba poinformował też, że Ukraina chce rzetelnej analizy prawnej tego, na jakiej podstawie Rosja pozostaje stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Jesteśmy przekonani, że kiedy ta analiza prawna zostanie przeprowadzona, okaże się, że Rosja w RB ONZ jest nielegalnie – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej