RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmiana cen praw do emisji CO2. „Wiara w szybką transformację UE zachwiana”

Cena praw do emisji CO2 gwałtownie spada – z ok. 95 do 62 euro za tonę (fot. Shutterstock)
Cena praw do emisji CO2 gwałtownie spada – z ok. 95 do 62 euro za tonę (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Cena praw do emisji CO2 gwałtownie spada – z ok. 95 do 62 euro za tonę. To reakcja rynku na wojnę w Ukrainie. „Wiara w szybką transformację energetyczną w UE została mocno zachwiana” – oceniają ekonomiści z banku Pekao.

„Duża korekta na cenach praw do emisji CO2. Wcześniej rynek dyskontował szybkie wejście” – dodali eksperci Pekao na Twitterze.

Do sprawy odniósł się też prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

„Z ciekawych i ważnych informacji nastąpiło załamanie cen CO2, których cena spadła już o 30% od szczytu w lutym. Dobra informacja, bo daje szanse na spadek cen energii elektrycznej i zmniejszenie presji inflacyjnej, która z uwagi na ropę i żywność jest wysoka” – napisał we wpisie na Twitterze Paweł Borys. Sytuację skomentował również wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Polityk Solidarnej Polski ocenił, że spadek cen ETS to dowód na funkcjonowanie spekulacyjnego systemu.

„Giełda załamuje się w kilka dni. Na tak niestabilnych giełdowych mechanizmach nie można przeprowadzać transformacji” – napisał Ozdoba na Twitterze. „Król jest nagi” – dodał. Polski rząd od wielu miesięcy postuluje do Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu uprawnień emisji i ograniczenie lub nawet wyłączenie roli instytucji finansowych, które powodują spekulację na rynku uprawnień do emisji. Zgodnie z danymi handlowymi z Towarowej Giełdy Energii (TGE), koszt wytworzenia energii elektrycznej to w 60 proc. cena za koszt uprawnień do emisji CO2.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej