RAPORT

Pogarda

Fałszywe doniesienia o gwałtach na granicy. KGP prostuje fake newsy

Okolice dworca kolejowego w Przemyślu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Okolice dworca kolejowego w Przemyślu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Informacje o rzekomych gwałtach czy molestowaniu, których mieli dopuszczać się obcokrajowcy przybywający z Ukrainy, są fałszywe. Nic takiego nie miało miejsca – podkreślił rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Zaapelował też o zachowanie spokoju i nieuleganie dezinformacji.

Policja chce usunięcia Rosji z Interpolu; wnioskuje gen. insp. Szymczyk

Komendant Główny Polskiej Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił się do Sekretarza Generalnego Interpolu Jürgena Stocka z wnioskiem o...

zobacz więcej

W internecie zaczęły pojawiać się informacje o tym, że uchodźcy atakowali i gwałcili kobiety w Przemyślu. Te informacje dementuje rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

– Apelujemy o zachowanie spokoju i nieuleganie dezinformacji oraz celowo powielanym fake newsom, które mają na celu wywołanie niepokojów. Policja i inne służby mają naprawdę dużo zadań na granicy, wspieramy Straż Graniczną, czuwamy, zapewniamy bezpieczeństwo – podkreślił rzecznik KGP.

– Nasilona dezinformacja i powielenie kłamstw zmusza nas do podejmowania dodatkowych działań. Przykładem niech będą fałszywie przekazywane informacje o rzekomych gwałtach czy molestowaniu, których mieli dopuszczać się obcokrajowcy przybywający z terenu objętej wojną Ukrainy. Chociaż nic takiego nie miało miejsca, nie odnotowaliśmy zwiększonej liczby przestępstw, to i tak wywołało to niepotrzebnie negatywne reakcje – zaznaczył.

Wskazał, że na terenie przejść granicznych i w samym Przemyślu są znaczne siły policji. – Dbamy tam o porządek i zapewniamy bezpieczeństwo – zapewnił.

– Bardzo ważny jest również spokój społeczny i nieuleganie obcej dezinformacji, która ma wywołać właśnie nieobliczalne zachowania i eskalację. Powtarzam jeszcze raz: na tym terenie nie odnotowujemy zwiększonej przestępczości, gwałtów czy przypadków molestowania – podał.

– Zarówno Polacy, jak i wszyscy przybywający na teren Polski mogą czuć się bezpiecznie, co każdy może przecież zobaczyć. Nie ulegajmy dezinformacji. Polscy policjanci dbają o bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na terenie Polski – dodał inspektor Mariusz Ciarka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej