RAPORT

Pogarda

Wielki biznes wycofuje się z Rosji

Ford zawiesza działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym (fot. Ford/mat.pras.)
Ford zawiesza działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym (fot. Ford/mat.pras.)

United Airlines, Boeing, Ford, ExxonMobil to kolejne firmy, które zrezygnowały z prowadzenia interesów z rosyjskimi podmiotami bądź w Rosji w związku z agresją na Ukrainę.

Shell ogłasza koniec interesów z Gazpromem. Co z Nord Stream 2?

Zarząd Shell ogłosił w poniedziałek wieczorem zamiar wyjścia ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem. Paliwowy koncern zapowiedział także wycofanie...

zobacz więcej

Amerykański potentat paliwowy koncern ExxonMobil zapowiedział wycofanie się z eksploatacji jednego z największych pól naftowych w Rosji. Do tej pory wydobywał tam ropę w ramach konsorcjum, w którego skład wchodzą Rosja, Indie i Japonia.

„W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia rozpoczynamy proces wycofywania się z działalności i rozwoju przedsięwzięcia Sachalin-1” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez koncern.

W komunikacie ExxonMobil wyraził ubolewanie w powodu działań Rosji na Ukrainie i podkreślił, że nie zamierza angażować się w nowe zadania na terytorium Rosji. „Jesteśmy głęboko zasmuceni niewinnymi ofiarami i w pełni popieramy międzynarodową odpowiedź na działania Rosji” – napisano w oświadczeniu.

Wcześniej podobne kroki podjęły inne światowe koncerny paliwowe takie jak British Petroleum oraz Shell. Francuski Total poinformował, że nie wycofuje się z Rosji, ale nie będzie dokonywał inwestycji. Mastercard i Visa zablokowały możliwość płatności na terenie Rosji.

Ford poinformował z kolei, że zawiesza działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni inwazją Rosji na Ukrainę i bezpieczeństwem narodu ukraińskiego. Ze skutkiem natychmiastowym Ford zawiesza działalność w Rosji do odwołania i podejmuje działania, wspierające Global Giving Ukraine Relief Fund” – napisał na Twitterze szef amerykańskiego koncernu Ford Motor Company Jim Farley.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Amerykański gigant lotniczy Boeing zawiesił wsparcie dla samolotów tej marki używanych w rosyjskich liniach lotniczych oraz swoją działalność w Moskwie. Powodem jest inwazja Rosji na Ukrainę.

„Zawiesiliśmy swoje najważniejsze przedsięwzięcia w Moskwie i tymczasowo zamknęliśmy nasze biuro w Kijowie. Jednocześnie wstrzymujemy dostawy i wsparcie techniczne dla rosyjskich linii lotniczych” – poinformowało biuro prasowe Boeinga.

Właściciele Facebooka i Instagrama oraz Google'a i YouTube'a ogłosili we wtorek zablokowanie dostępu do rosyjskich mediów państwowych. Działania wymierzone między innymi w Russia Today i Sputnika zapowiedziały także Apple, Microsoft, Twitter oraz TikTok – donoszą amerykańskie agencje prasowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej