RAPORT

Wojna na Ukrainie

Plan dla Ukrainy i restrykcje dla Rosji. Morawiecki przedstawił założenia [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki domaga się całkowitego embarga na rosyjski węgiel (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Premier Mateusz Morawiecki domaga się całkowitego embarga na rosyjski węgiel (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Szybkie wejście do Unii Europejskiej, 100 miliardów euro na odbudowę infrastruktury kraju, wsparcie inwestycji, a także bezpieczeństwo i niezależność energetyczna Ukrainy – to główne założenie planu dla Ukrainy, które we wtorek przedstawił Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Szef polskiego rządu wezwał także do unijnego embarga na import rosyjskiego węgla.

Prezydent z szefem NATO o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki

Kroki niezbędne do wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO były tematem rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem –...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

– Potrzebny jest plan odbudowy, o którym również mówiłem przewodniczącej Komisji Europejskiej. Na przykład 100 mld euro, które byłoby finansowane przez Unię Europejską po to, żeby w kolejnych latach ta zniszczona infrastruktura, zniszczone szkoły, szpitale, bombardowane osiedla, mogły być odbudowywane – mówił premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że „bardzo ważne jest też to, żeby przygotować pakiet inwestycyjny dla Ukrainy, bo gospodarka potrzebuje nowych inwestycji, nowych miejsc pracy”. Kolejnym ważnym elementem powojennej odbudowy Ukrainy – jak wymieniał Mateusz Morawiecki – jest jej bezpieczeństwo energetyczne. – Oby wojna jak najszybciej się zakończyła i doprowadziła również do tego, że nasza część Europy uniezależni się wreszcie od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. To warunek konieczny, aby w dłuższej perspektywie zapanował tutaj pokój – mówił.

Jak dodał bardzo ważną kwestią w tym kontekście jest też oficjalne przyjęcie przez Parlament Europejski wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. PE przyjął we wtorek rezolucję wzywającą „instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE”.

– Tutaj w Brukseli widać, że jest już dużo bardziej podatny grunt po to, aby przyjąć Ukrainę do UE, nadać status kraju kandydującego i w szybki sposób przeprowadzić ścieżkę akcesji do UE – ocenił premier Morawiecki.

Kolejnym elementem jest też „wiedza dla Ukrainy i wymiana studencka, jak już zapanuje pokój”. – Ukraina musi widzieć przed sobą nadzieję – wskazał szef rządu.

Premier Estonii: Rosja z trudnego sąsiada zmieniła się w państwo bandyckie

Prezydent Rosji Władimir Putin „zmienił się z autokraty w jawnego agresora”, a Rosja z „trudnego sąsiada w państwo bandyckie” – oceniła we wtorek...

zobacz więcej

Morawiecki apeluje o unijne embargo na rosyjski węgiel


– Chcemy zatrzymać wojnę, zatrzymać agresora. (...) Możemy to zrobić tylko poprzez sankcje – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po tym spotkaniu. Ocenił, że już widać skuteczność zastosowanych wobec Rosji sankcji.

– Gospodarka rosyjska dostała potężne uderzenie, ogromne straty. Ale nie ma co się oszukiwać, codziennie ta sama gospodarka (rosyjska – przyp. red.) jest zasilana również twardą walutą poprzez sprzedaż węgla i gazu – mówił Morawiecki.

Poinformował, że rozmawiał z szefową KE o tym, jak uniezależnić Europę od rosyjskiego węgla. – Zaapelowałem o to, żeby węgiel rosyjski nie był wwożony (do Europy – przyp. red.), żeby nałożyć embargo na rosyjski węgiel. A w perspektywie kolejnych miesięcy także nie kupować ropy i gazu (od Rosji – przyp. red.), bo to jest ten środek, poprzez który Putin jest w stanie finansować machinę wojenną – powiedział premier.

Dlatego – jak wyjaśnił – Polska domaga się pomocy dla Ukrainy, ale też sankcji dla Rosji, po to, „żeby to nie Putin decydował o losach Ukrainy, żeby Ukraina sama mogła zadecydować o swoich losach”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

UNICEF: Dzieci w Ukrainie giną, są ranione, doznają traumatycznych przeżyć

Nasilenie rosyjskiej ofensywy na Ukrainie ma katastrofalne skutki dla kobiet i dzieci. Według dyrektor wykonawczej Funduszu Narodów Zjednoczonych...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu mówił także o rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Putin zdecydował o ataku przede wszystkim dlatego, że czuł słabość Zachodu. – Czuł rozczłonkowanie, rozdrobnienie, brak jedności, brak solidarności i dlatego ta nasza odpowiedź teraz, odpowiedź Zachodu, jest odpowiedzią solidarną, jest odpowiedzią, która ma pokazać Kremlowi, że jesteśmy zjednoczeni – dodał i podkreślił, że to na pewno zaskoczyło Moskwę i Putina.

Jak podkreślił premier Morawiecki, „nie może być takiej sytuacji, że strona, która dokonuje inwazji, agresor, ten, który rozpoczyna wojnę, czyli Putin i Rosja, żeby korzystały na tym stanie, żeby zaatakowana strona, czyli Ukraina, była stroną nie tylko poszkodowana przez wojnę, a widzimy z każdą godziną, że ta wojna staje się coraz straszniejsza, ale także, żeby traciła swoje szanse, swoje nadzieje na przyszłość, nadzieje na rozwój”.

Jak dać nadzieję Ukrainie?


– Dzisiaj w Brukseli z przewodniczącą Von der Leyen rozmawialiśmy również o tym, jak dać nadzieję dla Ukrainy – przekazał szef rządu. – Najważniejsze jest to, żeby dzisiaj spowodować, aby Ukraina obroniła swoją suwerenność, obroniła swoją niepodległość, bo Ukraina, która broni swojej integralności terytorialnej i swojej niepodległości, staje w obronie wartości europejskich – dodał. – Polska, która wspiera Ukrainę, wspiera przede wszystkim w obszarze humanitarnym i politycznym, dyplomatycznym, ma pełną świadomość tego, że Ukraina dzisiaj staje w obronie wolności, staje w obronie niepodległości – wskazał.

Premier Morawiecki zaznaczył także, że „relacje Ukrainy z Unią Europejską dzisiaj nie mogą być mniej korzystne, słabsze niż te, które były wcześniej”. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej