RAPORT

Pogarda

Prezydent z szefem NATO o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki

Prezydent RP Andrzej Duda: Nie zgadzamy się na zmianę granic siłą (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Prezydent RP Andrzej Duda: Nie zgadzamy się na zmianę granic siłą (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

Kroki niezbędne do wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO były tematem rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefem Sojuszu w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Soloch: Szpica NATO jest stawiana w stan gotowości

Szpica NATO, czyli siły szybkiego reagowania liczące 5 tys. żołnierzy stawiane są w stan gotowości – poinformował w sobotę szef BBN Paweł Soloch....

zobacz więcej

– Omówiliśmy sytuację bezpieczeństwa, mówiliśmy o zadaniach, które tu są wykonywane, a także, jakie kroki są potrzebne, aby wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu – powiedział Andrzej Duda po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO.

Przypomniał, że w bazie w Łasku do stacjonujących tu polskich F-16 dołączyły amerykańskie myśliwce F-15.

Prezydent ocenił, że „NATO, cała nasza wspólnota musi utrzymać jedność i musimy stać razem przy Ukrainie; nie możemy zgadzać się na to, by okupowane, napadane zbrojnie było państwo w Europie i by granice były zmieniane siłą”.

Przeczytaj także: Biden o groźbie wybuchu wojny nuklearnej

– Wczoraj razem z panem sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem uczestniczyliśmy w spotkaniu online z panem prezydentem Joem Bidenem i prezydentami państw NATO. Mówiliśmy, że Sojusz Północnoatlantycki, cała nasza wspólnota musi utrzymać jedność i musimy stać razem przy Ukrainie, bo nie możemy zgadzać się na to, by okupowane, napadane zbrojnie było państwo w Europie i by granice były zmieniane siłą - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Według polskiego prezydenta, wtorkowa wizyta sekretarza Stoltebnberga i towarzyszących mu generałów w Łasku „podkreśla tę właśnie jedność, solidarność i wspólność działania”.

Ambasador Niemiec: Polacy lepiej rozpoznali sedno rosyjskiej polityki

– Dziś jest absolutnie jasne, że Moskwa odrzuca dialog i współpracę, ale gdy Putin dochodził do władzy 20 lat temu, nie było to takie oczywiste....

zobacz więcej

Andrzej Duda zapowiedział, że wzmocnienie bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki będzie przedmiotem obrad szczytu NATO w Madrycie. Odbędzie się on w czerwcu 2022 r.

– Wszystko to, co się dzieje, co obserwujemy, o czym mówiliśmy z sekretarzem generalnym, to wyjście pod zbliżający się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, na którym będziemy podejmowali decyzje związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki Sojuszu – mówił szef państwa.

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że dzięki podejmowanym działaniom i jedności zapewnione będzie bezpieczeństwo i pokój mieszkańcom Europy, w tym także Polski.

– To jest dla nas wszystkich najważniejsze. Chcemy, żeby Europa rozwijała się w spokoju i pokoju. Chcemy, by nasze kraje rozwijały się w spokoju i pokoju, i dlatego tutaj jesteśmy - zaznaczył.

RAPORT – Wojna na Ukrainie

Prezydent powiedział też, że codziennie rozmawia telefonicznie z Wołodymyrem Zełeńskim, żeby „być na bieżąco i usłyszeć najbardziej aktualne i prawdziwe informacje o tym, jaka jest sytuacja na Ukrainie, jak wygląda sytuacja wojenna, humanitarna”.

„Pokaż to Putinowi”. Rosjanie cofają się przed wojskiem, strzelają do kobiet i dzieci

– Pokaż to Putinowi. Oczy tego dziecka i płaczących lekarzy – powiedział w dziennikarzowi agencji Ukrinform lekarz ze szpitala w Mariupolu, gdzie...

zobacz więcej

– W miarę naszych możliwości, w miarę tego, jak można dotrzeć z pomocą humanitarną, organizujemy pociągi sanitarne, powstają różne idee pomocy. To między innymi bierze się właśnie z tych rozmów i informacji, które ja od prezydenta Zełenskiego uzyskuję - powiedział.

Andrzej Duda zapewnił, że stara się też wspierać prezydenta Ukrainy, „żeby miał poczucie, że Ukraina nie jest sama, że myślimy o nich, że jesteśmy z nimi, że ich wspieramy, że nie walczą sami”.

– Jesteśmy bratnimi narodami, jesteśmy najbliższymy sąsiadami, jesteśmy przyjaciółmi, co widać chociażby po tym, jak zachowują się moi rodacy teraz, kiedy Ukraińcy są w potrzebie, ilu ludzi przyjmowanych jest teraz w polskich domach, ilu ludzi otrzymuje na co dzień pomoc – mówił prezydent Rzeczypospolitej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej