RAPORT

Pogarda

Biden o groźbie wybuchu wojny nuklearnej

Prezydent USA Joe Biden (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Prezydent USA Joe Biden (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden stwierdził w poniedziałek, że Amerykanie nie powinni się obawiać, że wybuchnie wojna nuklearna. Uczynił to nazajutrz po postawieniu przez rosyjskiego dyktatora Władimira Putina rosyjskich sił odstraszania jądrowego w stan gotowości bojowej.

USA: Łukaszenka pozwolił Putinowi zakpić z suwerenności Białorusi [WIDEO]

Alaksandr Łukaszenka pozwolił Władimirowi Putinowi zakpić z suwerenności Białorusi, działając wbrew interesowi kraju, by utrzymać się u władzy –...

zobacz więcej

Joe Bidena o to, czy Amerykanie powinni obawiać się wojny nuklearnej zapytała jedna z dziennikarek w czasie, gdy prezydent zmierzał na uroczystość upamiętniającą miesiąc historii Afroamerykanów. – Nie – odpowiedział prezydent.

W poniedziałek przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że USA uważnie śledzą ruchy rosyjskich wojsk jądrowych i nie odnotowały dotąd żadnych konkretnych sygnałów w reakcji na rozkaz rosyjskiego prezydenta o postawieniu tych wojsk w stan podwyższonej gotowości.

W sobotę Putin poinformował, że od niedzieli w stanie najwyższej gotowości bojowej będą siły odstraszania, do których należy broń nuklearna. Nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu przygotowanie ich wobec „agresywnych komunikatach” głównych państw NATO.

– Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym – mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą – ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju – powiedział Putin.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na rosyjskie siły odstraszania składają się rakiety, okręty nawodne i podwodne, tarcza antyrakietowa, systemy kontroli kosmicznej, obrona przeciwlotnicza i przeciwsatelitarna. Siły te mają – jak podaje rosyjski resort obrony – zniechęcić do ataku na Rosję „również w przypadku wojny implikującej użycie broi nuklearnej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej