RAPORT

Pogarda

MKOl wyręczy FIFA? Jest rekomendacja ws. rosyjskich i białoruskich sportowców

Władimir Putin (z lewej) od lat cieszy się szczególnymi względami u prezydenta FIFA Gianni'ego Infantino (fot. M.Metzel\TASS\Getty Images)
Władimir Putin (z lewej) od lat cieszy się szczególnymi względami u prezydenta FIFA Gianni'ego Infantino (fot. M.Metzel\TASS\Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał komunikat w sprawie występów sportowców z Rosji i Białorusi w imprezach sportowych. „W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników MKOl zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych” – poinformowano w komunikacie.

PZPN zwrócił się do wszystkich federacji w Europie. Kolejne dołączają do bojkotu

Prezes Cezary Kulesza tuż przed północą w niedzielę poinformował na Twitterze, że w związku „ze skandaliczną decyzją FIFA” PZPN wysłał pismo do...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

„Obecna wojna na Ukrainie stawia ruch olimpijski przed dylematem. Podczas gdy sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby nadal uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, wielu sportowców z Ukrainy jest zaangażowanych w obronę swojego kraju” – czytamy w komunikacie.

Zalecenie MKOl: Bez sportowców z Rosji i Białorusi


Komitet Wykonawczy MKOl przyjął w poniedziałek rezolucję, w której „zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe (w tym FIFA – przyp. red.) i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych” – informuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W dalszej części MKOl „wzywa Międzynarodowe Sportowe, aby zrobili wszystko co w ich mocy”, by żaden sportowiec z Rosji i Białorusi nie brał udziału w rywalizacji jako reprezentant kraju. „Powinni być akceptowani tylko jako neutralni sportowcy. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów flag ani hymnów”. MKOl zaleca także, aby w Rosji i na Białorusi nie były organizowane żadne zawody o charakterze międzynarodowym.

Dodatkowo przekazano także, że Orderu Olimpijskiego (najwyższe odznaczenie MKOl – przyp. red.) zostali pozbawieni Władimir Putin, wicepremier Rosji Dmitrij Czernyszenko i Dmitrij Kozak, jeden z urzędników kancelarii Putina.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej