RAPORT

Pogarda

PZPN zwrócił się do wszystkich federacji w Europie. Kolejne dołączają do bojkotu

Cezary Kulesza wyjaśnia, że apel to reakcja na „skandaliczną decyzję FIFA” (fot. PAP/Leszek Szymański)
Cezary Kulesza wyjaśnia, że apel to reakcja na „skandaliczną decyzję FIFA” (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Prezes Cezary Kulesza tuż przed północą w niedzielę poinformował na Twitterze, że w związku „ze skandaliczną decyzją FIFA” PZPN wysłał pismo do wszystkich piłkarskich federacji w Europie. „Zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku” – dodał.

FIFA podjęła decyzję ws. Rosji

FIFA nie zawiesiła Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. W niedzielę wieczorem Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wydała oświadczenie.

zobacz więcej

RAPORT Wojna na Ukrainie

Międzynarodowa Federacja Piłkarska ogłosiła w niedzielę, że mecze Rosjan mają odbywać się na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego, a także bez używania nazwy „Rosja”. FIFA nie wyklucza jednak znacznie surowszych sankcji w najbliższym czasie, w tym potencjalnego wykluczenia z rozgrywek, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej poprawie.

Dotychczasowe decyzje federacji zostały jednak przyjęte w piłkarskiej Europie z rozczarowaniem.

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać z Rosją w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, podobnie jak polscy piłkarze, że nasi reprezentanci w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę nie zamierzają grać ze Sborną.

W niedzielę polska federacja podtrzymała swoje zdecydowane stanowisko. A tuż przed północą prezes Kulesza poinformował o dalszych krokach.

„W związku ze skandaliczną decyzją FIFA PZPN wysłał dziś pismo do wszystkich federacji w Europie. Przedstawiliśmy w nim nasze stanowisko i zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku. Bo tylko zjednoczeni będziemy silni. Żadnej pobłażliwości dla rosyjskiej agresji na Ukrainę!” – napisał szef PZPN. W niedzielny wieczór swój bojkot meczów z Rosjanami podtrzymali też Czesi i Szwedzi. Reprezentacje tych krajów zmierzą się w drugim półfinale barażowym. Jego zwycięzca miał grać z lepszym z pary Rosja - Polska w decydującym meczu o awans na mundial w Katarze.

Przeczytaj także: Jest oświadczenie Lewandowskiego ws. meczu z Rosją. Lawina komentarzy

Tymczasem FIFA podkreśliła wcześniej, że jest w kontakcie z federacjami Polski, Czech i Szwecji.

„W związku ze zbliżającymi się barażami FIFA przyjęła do wiadomości stanowiska wyrażane w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej oraz Szwedzki Związek Piłki Nożnej i już nawiązała dialog ze wszystkimi tymi federacjami. FIFA pozostanie w bliskim kontakcie, aby wspólnie znaleźć odpowiednie i akceptowalne rozwiązania” - przekazano.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Do bojkotu meczów z udziałem Rosjan dołączają inne związki. Angielska Federacja Piłkarska (FA) poinformowała w niedzielnym komunikacie, że nie będzie grała z Rosją w jakichkolwiek rozgrywkach międzynarodowych w „przewidywalnej przyszłości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej