RAPORT

Pogarda

FIFA podjęła decyzję ws. Rosji

Prezydent FIFA GIanni Infantino w towarzystwie Władimira Putina (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)
Prezydent FIFA GIanni Infantino w towarzystwie Władimira Putina (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

FIFA nie zawiesiła Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. W niedzielę wieczorem Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wydała oświadczenie.

Czechy nie zagrają z Rosją. Dołączają do Polski i Szwecji

Piłkarska reprezentacja Czech nie zagra z Rosją w barażach o awans do tegorocznych mistrzostw świata w Katarze – poinformowała w komunikacie...

zobacz więcej

„FIFA potępia użycie siły przez Rosję podczas inwazji na Ukrainę. Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, FIFA wyraża najgłębszą solidarność ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi tym, co sie dzieje na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

Organizacja wezwała „do pilnego przywrócenia pokoju”, twierdząc, że pozostaje „w konstruktywnym dialogu z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej”.

W niedzielę Rada FIFA, w skład której wchodzą m.in. prezydent UEFA i szefowie kontynentalnych konfederacji nie zdecydowała jednak o zawieszeniu Rosji w prawach członka.

Zdecydowano, że „żadne międzynarodowe zawody nie będą rozgrywane na terytorium Rosji, a mecze w charakterze gospodarza Sborna rozegrana na neutralnym gruncie i bez udziału kibiców.

FIFA: Rosja bez flagi, hymnu i pod zmienioną nazwą


Podczas meczów niezagrany zostanie rosyjski hymn, nie będzie eksponowana flaga, a zespół, który wybiegnie na boisko nie będzie nazwany Rosją tylko „drużyną Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej”.

24 marca miało dojść do barażowego spotkania pomiędzy Rosją a Polską. W sobotę PZPN ogłosił, że nie zamierza rozegrać meczu. Później podobne stanowisko zajęły Szwecja i Czechy, którzy także są potencjalnymi rywalami Rosji w barażach o udział w mundialu.

Prezes PZPN: Nie będziemy grać z Rosją

Do decyzji FIFA ustosunkował się na Twitterze Cezary Kulesza, nazywając ją „nie do przyjęcia”.

„Nie jesteśmy zainteresowani udziałem w tej grze pozorów. Nasze stanowisko pozostaje niezmienione. NIE BĘDZIEMY GRAĆ z Rosją bez względu na nazwę zespołu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej