RAPORT

Pogarda

Ukraiński ambasador: Nie ma słów, by wyrazić podziękowania dla Polski

Wzruszające wystąpienie Wsewołoda Czencowa (fot. ukraine-eu.mfa.gov.ua)
Wzruszające wystąpienie Wsewołoda Czencowa (fot. ukraine-eu.mfa.gov.ua)

Najnowsze

Popularne

Nie ma słów, by to wyrazić, to bardzo poruszające - powiedział w niedzielę w Brukseli przedstawiciel Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow o wsparciu Polaków dla ukraińskich uchodźców. To chwila, kiedy wszystkie trudności między nami zeszły na bok – dodał.

Największy samolot świata zniszczony. Trafiły go rosyjskie rakiety

Rosyjskie wojska zniszczyły samolot An-225 Mrija, który znajdował się na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem – poinformowała agencja Interfax-Ukraina....

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

Wsewołod Czencow na wspólnej konferencji prasowej z ambasadorem Polski przy UE Andrzejem Sadosiem był pytany, co myśli o wsparciu Polaków, którzy przyjmują do swoich domów uchodźców ukraińskich. Czencow odpowiedział z wyraźnym poruszeniem, że „nie ma słów, by to wyrazić”. – To jest bardzo poruszające. To chwila, kiedy wszystkie trudności między nami, również zaszłości historyczne, zeszły na bok. To jest dobry moment, by oczyścić nasze relacje – powiedział.

Czencow przypomniał też, że jego kraj wyraża chęć działań dyplomatycznych, jednak bez stawiania Ukrainie ultimatum.

Wyraził ponadto zadowolenie z dotychczasowych reakcji krajów UE i państw G7. Zaznaczył przy tym, że Ukraina domaga się dalszych działań i wsparcia. – Zdecydowanie będziemy współpracowali dalej z naszymi partnerami w Unii Europejskiej i koalicji krajów, które nas popierają – powiedział Czencow.

Ambasador Ukrainy przy UE: Potrzebujemy broni!

Rosja wystrzeliła rakiety Iskander w kierunku Ukrainy

Z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy wystrzelono rakiety Iskander – poinformował w niedzielę po południu doradca szefa ukraińskiego...

zobacz więcej

– Potrzebujemy broni. Wreszcie doszło do tego momentu, że praktycznie wszystkie państwa Unii Europejskiej (...) podjęły decyzje, by na serio wspierać Ukrainę. Przy czym chodzi to, żeby to wsparcie docierało do nas jak najszybciej – podkreślił Czencow.

– Mamy nadzieję, że uda się zakończyć tę wojnę, ale nie ufamy naszemu sąsiadowi – dodał.

Andrzej Sadoś, ambasador Polski przy UE podkreślił, że „w tych godzinach budujemy polsko-ukraińskie partnerstwo na dekady”. Dodał, że obecnie rolą państw europejskich jest zapewnienie Ukrainie wsparcia militarnego, humanitarnego i medycznego.

– Oczywiście pracujemy na sankcjami, pracujemy nad rozliczeniem rosyjskich zbrodniarzy. Jednocześnie w ścisłej koordynacji z panem ambasadorem, pracujemy nad przyspieszoną integracją Ukrainy z Unią Europejską – powiedział Sadoś.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej