RAPORT

Pogarda

Portugalia: NATO musi być przygotowane „na wszystkie scenariusze”

Rosyjska ofensywa „jest bezprawna, nielegalna i godna potępienia” – powiedział szef MSZ Santos Silva (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Rosyjska ofensywa „jest bezprawna, nielegalna i godna potępienia” – powiedział szef MSZ Santos Silva (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Państwa członkowskie NATO muszą być przygotowane „na wszystkie scenariusze” w sytuacji rosyjskiej agresji na Ukrainę – ocenił minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva. Wskazał na konieczność działań dotyczących zarówno obronności, jak też sankcji gospodarczych i finansowych.

Pentagon: Na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych żołnierzy

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych rosyjskich żołnierzy, a w inwazję zaangażowano już około połowy wojsk...

zobacz więcej

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Stałej, która debatowała nad sytuacją na Ukrainie, min. Silva mówił o konieczności działań dotyczących dwóch filarów: obronności oraz odstraszania, czyli sankcji gospodarczych i finansowych.

Santos Silva podkreślił, że „bez względu na cel” rosyjskiej ofensywy „jest ona bezprawna, nielegalna i godna potępienia”.

Wsparcie wojskowe


W piątek premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział wysłanie 174 żołnierzy z tego kraju do Rumunii w ramach misji NATO.

– Ta wojna (na Ukrainie) toczy się przeciwko wolności – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Lizbonie premier Costa, zaznaczając, że wyjazd Portugalczyków ma pomóc w odstraszaniu rosyjskiej armii. – Rosja musi zrozumieć, że nie tylko musi przerwać tę zbrojną agresję przeciwko Ukrainie, ale też przestać śnić o jakiejkolwiek agresji wobec któregoś z członków NATO lub państwom z nim zaprzyjaźnionym, takim jak Szwecja i Finlandia – dodał Costa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej