RAPORT

Pogarda

Rosyjskie siły weszły do Kijowa. Sztab apeluje o atakowanie wrogów koktajlami Mołotowa

Rosyjskie wojska atakują Kijów (fot. Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)
Rosyjskie wojska atakują Kijów (fot. Sergii Kharchenko/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W kijowskiej dzielnicy Obołoń na północy miasta działają rosyjscy dywersanci – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Serwis Euromaidan PR przekazał, że rosyjscy dywersanci przejęli dwa ukraińskie czołgi.

Amerykański wywiad: Kijów upadnie za kilka dni

Urzędnicy ds. bezpieczeństwa USA obawiają się, że Kijów upadnie za kilka dni, a rząd zostanie obalony w ciągu tygodnia – poinformował amerykański...

zobacz więcej

„Prosimy obywateli o informacje na temat przemieszczania się sprzętu” – przytacza komunikat sztabu Ukraińska Prawda. Sztab zaapelował też o atakowanie wroga koktajlami Mołotowa, a cywili – do pozostania w domach.

Serwis Euromaidan PR informuje, powołując się na źródła rządowe i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, że do Kijowa wkroczyły jednostki dywersyjne rosyjskiego wywiadu wojskowego, których celem jest „atakowanie infrastruktury i osób publicznych, przedstawiających antyputinowskie poglądy”.

Ukraińska armia informowała w piątek, że wojsko rosyjskie, próbuje podejść pod Kijów siłami pancernymi od strony Czernihowa (miasto na północny wschód od ukraińskiej stolicy) i Iwankowa (północny zachód). By spowolnić natarcie na tym drugim kierunku siły ukraińskie wysadziły dwa mosty.

Czytaj więcej w raporcie: Rosja napadła na Ukrainę

Ukraiński minister obrony poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie zaatakowali 33 obiekty cywilne na Ukrainie. W ostatnich godzinach rosyjskie siły dotarły do Kijowa, rozpoczęły się walki w dzielnicy Obołoń. Dwoje dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku ostrzału.

Minister Wadym Denisenko mówił, że Rosjanie niezgodnie z prawdą deklarują, że ich celem nie są obiekty cywilne. Jednak w ciągu ostatniej doby uderzyli w 33 takie obiekty – mówił. – Nad ranem siły rosyjskie uderzyły w Kijów - najpierw były tam naloty, obecnie docierają tam siły lądowe – w tym żołnierze w wozach bojowych przejętych od Ukraińców, przebrani w ukraińskie mundury.

Białoruska dziennikarka Hanna Liubakova zamieściła na Twitterze nagranie, na którym widać – jak czytamy – rosyjskie pojazdy opancerzone przejeżdżają przez dzielnice mieszkalne w Kijowie.

Płonie kolumna rosyjskich pojazdów w pobliżu lotniska w Hostomlu [WIDEO]

Płonie kolumna rosyjskich pojazdów opancerzonych w pobliżu miejscowości Hostomel nieopodal Kijowa – poinformował serwis Ukraińska Prawda. W...

zobacz więcej

Dramatyczna relacja mieszkanki Kijowa


W piątek nad ranem Kijów znalazł się pod ciężkim ostrzałem rakietowym prowadzonym przez Rosjan. Władze miasta ogłosiły później alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.

Julia, rozmówczyni PAP, oraz jej rodzina wciąż nie opuścili mieszkania. – Mamy pozamykane i pozasłaniane okna. Nie chcemy przez nie wyglądać dla naszego bezpieczeństwa – wyjaśniła. – Ze strachu nie spałam od dwóch dni – dodała.

Kijowianka wciąż ma dostęp do internetu, wody i elektryczności. – Mamy także zgromadzone zapasy pożywienia. Na razie nam wystarczają – powiedziała. Jak wyznała, zarówno ona jak i jej rodzina chcą uciec z Kijowa. – Chcemy dostać się do Polski, ale nie wiemy, czy w ogóle uda nam się opuścić nasze miasto – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej