RAPORT

Pogarda

Pierwszy dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Podano liczbę ofiar

Ukraińcy (fot. Chris McGrath/Getty Images)
Ukraińcy (fot. Chris McGrath/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W wystąpieniu telewizyjnym prezydent Ukrainy mówił, że Rosja zaatakowała cały kraj, ale ukraińska armia skutecznie odpierała te ataki. Wołodymyr Zełeński podał także nowy bilans ofiar. – Utraciliśmy dzisiaj 137 naszych bohaterów, naszych rodaków, w tym oficerów. Rannych zostało 316 osób – powiedział.

Morawiecki w Brukseli: Musimy to zatrzymać, działać bardzo szybko, inaczej upadniemy [WIDEO]

Musimy być zjednoczeni w sprawie nałożenia ogromnych sankcji na Rosję – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed nadzwyczajnym szczytem unijnym,...

zobacz więcej

Rosja dokonuje inwazji na Ukrainę

Ukraiński prezydent mówił też, że rozmawiał wieczorem z przywódcami państw Unii Europejskiej i NATO. Miał pytać o przystąpienie Ukrainy do NATO, ale jak mówił Wołodymyr Zełeński, jego kraj jest osamotniony, bo nikt go w NATO nie chce. Prezydent przyznał też, że wraz z rodziną jest celem numer jeden dla rosyjskich wojsk, ale mimo to pozostaje na Ukrainie. Ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko zapewnił, że system ochrony zdrowia w kraju działa stabilnie.

– Instytucje ochrony zdrowia znów musiały się przeprofilować. Dziś zaproponowaliśmy tym, których można leczyć ambulatoryjnie, by opuścili placówki ochrony zdrowia, aby były one gotowe do przyjmowania Ukraińców, którym trzeba będzie udzielić pomocy medycznej. Zrobiliśmy tak na całym terytorium w momencie wprowadzenia stanu wojennego – oznajmił Laszko.

Szef resortu dodał, że gotowość pomocy zgłaszają też niektóre prywatne kliniki.

Do sąsiednich krajów, głównie do Mołdawii i Rumunii, przedostało się kilka tysięcy Ukraińców, a około 100 tysięcy uciekło ze swoich domów po rozpoczęciu inwazji przez Rosję – podało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Zobacz także: Rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale na Ukrainie


Rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo poinformowała, że dane te zostały skompilowane na podstawie raportów miejscowych władz oraz informacji od pracowników Biura. – To są bardzo szacunkowe dane – podkreśliła Mantoo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej