RAPORT

Wojna na Ukrainie

PKN Orlen: Paliwa nie brakuje. „Obserwujemy sytuację, jesteśmy gotowi na różne scenariusze”

Dostawy paliw do Polski (fot. PAP/Albert Zawada)
Dostawy paliw do Polski (fot. PAP/Albert Zawada)

Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Koncern podkreślił, że paliwa w Polsce nie brakuje. PERN zapewnia z kolei: działamy bez zmian, nasze bazy na bieżąco obsługują kierowców, przyjmują i wydają paliwo.

Polskie wsparcie dla Ukrainy. NBP udzieli swapa walutowego dla NBU

Zarząd NBP podjął decyzję o udzieleniu Narodowemu Bankowi Ukrainy swapa walutowego maksymalnie do 4 mld zł – poinformował w czwartek polski bank...

zobacz więcej

Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, „dostawy paliw na wszystkie stacje Orlen w całej Polsce są realizowane”. „W związku ze wzmożonym ruchem na stacjach przy granicach, podejmujemy działania, aby w pełni odpowiadać na obecne zapotrzebowanie na paliwa. Wszyscy klienci mają zapewniony dostęp do produktów i usług” – oświadczył w czwartek po południu płocki koncern.

PKN Orlen zapewnił, ze „paliwa w Polsce nie brakuje - zarówno zapasy ropy, jak i produkcja paliw w Grupie Orlen są na poziomie wystarczającym dla pokrycia bieżącego zapotrzebowania”.

„Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni. Jesteśmy bezpieczni, bo na przestrzeni ostatnich sześciu lat realizowaliśmy działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca” – zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji prasowej spółki.

Obajtek przypomniał, że jeszcze w 2013 r. rosyjska ropa rafineria stanowiła 98 proc. przerabianej w Płocku. „Dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa” – dodał prezes PKN Orlen.

Chaos w Rosji. Indeksy giełdowe spadły o 30-35 proc.

„Rosyjskie indeksy giełdowe spadły o 30-35 proc. pod wpływem wojny na Ukrainie” – poinformował w czwartek portal rbc.ru. Wcześniej moskiewska...

zobacz więcej

Spółka oświadczyła, że zabezpieczone są dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, ale też w Czechach i na Litwie. „Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco, zgodnie z kontraktami długoterminowymi i spotowymi. Realizowana jest także hurtowa sprzedaż paliw” – podkreślił PKN Orlen.

Koncern przyznał, że „obserwuje sytuację na Ukrainie i jest przygotowany na różne scenariusze”.

Podobne oświadczenie wystosował wcześniej PERN, który zarządza transportem rurociągowym i magazynowaniem ropy naftowej, a także składowaniem paliw.

„Dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów. Działamy bez zmian. Nasze bazy na bieżąco obsługują kierowców – przyjmują i wydają paliwo” –zakomunikował w czwartek po południu PERN we wpisie na Twitterze.

Wcześniej PERN podał, że transport rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej do Polski rurociągiem „Przyjaźń”, tranzytem przez Białoruś, odbywa się zgodnie z harmonogramem.

Czytaj także: Blokada drogi z Kijowa w kierunku Lwowa. Relacja korespondenta TVP [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej