RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Media w USA: Zmasowany atak w ciągu dwóch dni. Kijów: Trzeci taki alarm w ciągu miesiąca

Pentagon ocenia, że możliwy jest jednoczesny atak lotniczy, rakietowy oraz lądowy (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)
Pentagon ocenia, że możliwy jest jednoczesny atak lotniczy, rakietowy oraz lądowy (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Administracja prezydenta Joe Bidena poinformowała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że według ocen amerykańskiego wywiadu Rosja przygotowuje się do pełnoskalowej inwazji w ciągu 48 godzin - podaje Newsweek, cytując anonimowe źródło wywiadowcze w USA. Pentagon ocenia, że możliwy jest jednoczesny atak lotniczy, rakietowy oraz lądowy. Telewizja CNN przekazała, że według strony amerykańskiej na szczególne ryzyko narażony jest Charków.

Jest projekt PE ws. całkowitej blokady NS2. „Wielki test dla Tuska i EPP!”

Portal tvp.info jako pierwszy publikuje fragmenty projektu rezolucji wzywającej Komisję Europejską do zablokowania Nord Stream 2. – Niejednokrotnie...

zobacz więcej

„Prezydent Ukrainy został ostrzeżony, że z danych wywiadowczych USA wynika, iż wysoce prawdopodobne jest rozpoczęcie rosyjskiej inwazji w ciągu 48 godzin” – podał rozmówca Newsweeka.

Ponadto z danych tych wynika, że rosyjski samolot zwiadowczy w środę naruszył na krótko przestrzeń powietrzną Ukrainy.

Informacje o otrzymaniu tego ostrzeżenia od strony amerykańskiej potwierdziło źródło zbliżone do prezydenta Ukrainy – podano. Ukraiński rozmówca wskazał jednak, że Kijów został uprzedzony o nieuchronnych działaniach Rosji na dużą skalę już po raz trzeci w ciągu minionego miesiąca. „To na pewno jest możliwe, ale Putin może utrzymać duże siły w terenie znacznie dłużej” – ocenił.

Według Pentagonu możliwy jest jednoczesny atak lotniczy, rakietowy oraz lądowy.

Inne źródło w amerykańskim wywiadzie oceniło, że inwazja będzie obejmować nie tylko atak z Donbasu, lecz także uderzenie w kierunku Kijowa z terytorium Białorusi, gdzie zgromadzone są rosyjskie wojska po niedawnych manewrach.

Najpierw atak cybernetyczny


Ewentualna operacja - według amerykańskich ocen - rozpocznie się od ataku cybernetycznego, po którym nastąpi inwazja lądowa, prawdopodobnie w nocy.

Ukraina wprowadza w niektórych obwodach stan wyjątkowy

Na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu zamieszczono projekt ustawy o zatwierdzeniu stanu wyjątkowego w niektórych obwodach. Stan wyjątkowy...

zobacz więcej

Szczególnie zagrożony Charków?


Telewizja CNN przekazała, że według strony amerykańskiej na szczególne ryzyko narażony jest Charków.

Przy granicach Ukrainy w pobliżu Charkowa utworzone zostało duże zgrupowanie rosyjskich jednostek pancernych i pojazdów wsparcia. Ponadto w rozmowie ze stacją premier Łotwy Arturs Karins poinformował, że ma dane o wkroczeniu wojsk rosyjskich do okupowanego Donbasu.

Stacja cytuje też przedstawiciela wojskowego NATO, który również potwierdził otrzymanie ostrzeżenia, ale dodał, że „nikt nie wie na pewno”, co zrobi Rosja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej