RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jest projekt PE ws. całkowitej blokady NS2. „Wielki test dla Tuska i EPP!”

Anna Zalewska, Donald Tusk (fot. PAP/Marcin Obara, PAP/Paweł Supernak)
Anna Zalewska, Donald Tusk (fot. PAP/Marcin Obara, PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Portal tvp.info jako pierwszy publikuje fragmenty projektu rezolucji wzywającej Komisję Europejską do zablokowania Nord Stream 2. – Niejednokrotnie zachodni politycy bardzo szybko wycofywali się z twardej polityki w stosunku do Rosji. Dlatego dziś mówimy "sprawdzam" – mówi nam autorka projektu Anna Zalewska (PiS). Zaznacza, że jeśli Europejska Partia Ludowa Donalda Tuska chce udowodnić, iż zrywa z dotychczasowymi niemiecko-rosyjskimi biznesami, teraz ma do tego najlepszą okazję.

Nord Stream 2 jednak ruszy? Polityk nie wierzy w zapewnienia Niemiec: Zdemontować!

Kanclerz Niemiec ogłosił, że Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2. – Obawiam się, że nałożone sankcje będą nie tylko nie wystarczające, ale...

zobacz więcej

Projekt rezolucji został rozesłany w środę do europosłów PiS, a w czwartek ma być oficjalnie złożony w Parlamencie Europejskim.

Pilnie wzywa Parlament, Radę i Komisję do „wspólnego i stanowczego przeciwstawienia się dalszemu uzależnieniu państw członkowskich Unii Europejskiej od dostaw gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej rządzonej przez reżim Putina, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń i w obliczu poważnego zagrożenia wojną w Europie, wynikającym z dalszej ekspansji Rosji na Ukrainie”.

Zobacz także ->  „Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony”

Autorzy dokumentu (Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski) proponują surowo potępić naruszenia przez Federację Rosyjską prawa międzynarodowego, w tym porozumień mińskich, polegające na uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych: donieckiej i ługańskiej, a następnie militarnej inwazji na obwody Ukrainy.

Europosłowie PiS przyznają, że z zadowoleniem przyjmują decyzję Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2, ale nie chcą, by za kilka tygodni czy miesięcy stało się coś, czego wielu się obawia.

Dramat Polaków na Zanzibarze. Wojsko, walka o agregat i nowe oświadczenie właściciela

Równo rok temu na własne oczy obserwowałem, jak wręcz niewyobrażalnie sprawnie działają ośrodki Pili Pili na Zanzibarze. Tymczasem od kilkunastu...

zobacz więcej

Mówią „sprawdzam”


– Unia Europejska zbyt długo bezczynnie przyglądała się międzynarodowej, agresywnej działalności Władimira Putina łamiącego reguły i zasady. Dziś w obliczu agresji Rosji na Ukrainę cały świat nakłada sankcje na rosyjski reżim. Nawet z Berlina i Waszyngtonu słychać głosy o rezygnowaniu z niemiecko-rosyjskiego projektu budowy gazociągu Nord Steam 2, co przyjmuję z nadzieją na geopolityczną refleksję – mówi portalowi tvp.info Anna Zalewska.

Europosłanka dodaje, że niestety niejednokrotnie zachodni politycy „bardzo szybko wycofywali się z twardej polityki w stosunku do Rosji”.

Zobacz także ->  Premier o sankcjach i Nord Stream 2: Ten pierwszy krok ma ogromne znaczenie

– Dlatego dziś mówimy "sprawdzam", zgłaszając projekt rezolucji wstrzymującej raz na zawsze Nord Stream 2. Politycy Europejskiej Partii Ludowej będą mieli możliwość udowodnić autentyczność swoich słów, które zbyt często były rzucane na wiatr! Władimir Putin nie uznaje dyplomacji, dla niego argumentem jest siła, a naszą największa siłą jest solidarność i zjednoczenie – podkreśla Zalewska oceniając, że dla Tuska i EPP będzie to „wielki test”.  

„Kommiersant”: Rosja rozpoczęła ewakuację dyplomatów z Ukrainy

Rosja rozpoczęła ewakuację ze wszystkich swoich placówek dyplomatycznych na Ukrainie – podaje „Kommiersant”. MSZ w Moskwie zapowiedziało...

zobacz więcej

Rosja wykorzystuje surowce jako polityczną broń


W projekcie rezolucji zaproponowano, by Bruksela z zadowoleniem odnotowała aspiracje Ukrainy do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Europosłowie ostrzegają z kolei państwa członkowskie przed polityką Rosji polegającą na „wykorzystywaniu jej zasobów energetycznych jako narzędzia politycznego do wywierania, utrzymywania i zwiększania jej wpływów politycznych i presji na kraje tranzytowe, jak i na konsumentów końcowych”.

Zobacz także ->  Prezydent Ukrainy wzywa ws. Nord Stream 2: Ten projekt musi być powstrzymany całkowicie

„Wzywamy Komisję Europejską do podjęcia wszelkich dostępnych jej środków, w tym instrumentów prawnych zgodnych z traktatami, w celu doprowadzenia do natychmiastowego anulowania gazociągu Nord Stream 2” – napisano.

Zauważono z kolei, że budowa kolejnego gazociągu z Rosją tylko pogłębiłaby zależność Europy od tego konkretnego dostawcy energii, naruszając tym samym zasady Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego.

„Uciekaj, póki jest jeszcze szansa”. Według Kijowa za SMS-ami stoi Rosja

Rosja, używając wiadomości SMS, próbuje zastraszyć cywilów i personel wojskowy Ukrainy – poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne „Zachód”,...

zobacz więcej

Nord Stream 2 podzielił świat


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił w ostatnich dniach wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2. Co ciekawe, identyczne informacje obiegały media już kilka miesięcy temu. Zdaniem niektórych, nie wydarzyło się więc nic nowego. Część ekspertów ocenia jednak, że wówczas spór dotyczył uchybień administracyjnych, które rosyjska strona mogła łatwo przeskoczyć. „Obecna decyzja niesie większe konsekwencje dla gazociągu” – oceniają.

– Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony – oznajmił z kolei w środę wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Oświadczył, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.

Zapewnił, że powstrzymanie Nord Stream 2 nie ma nic wspólnego ze wzrostem cen energii, który spowodowany jest obawami o wstrzymanie dostaw surowców z Rosji w razie inwazji.

Co o Nord Stream 2 mówił z kolei niedawno prezydent Rosji Władimir Putin?

– Nie chcemy wojny w Europie. Ale bezpieczeństwo kontynentu scementowałby nowy gazociąg Nord Stream 2 – wskazywał rosyjski przywódca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej