RAPORT

Pogarda

Prezydent Ukrainy wzywa: Ten projekt musi być powstrzymany całkowicie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Matt Dunham - Pool / Getty Images)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Matt Dunham - Pool / Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Projekt Nord Stream 2 musi być całkowicie powstrzymany; to broń, która jest już wykorzystywana przeciwko Ukrainie i całej Europie – powiedział w środę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że liczy na zaostrzenie nacisków na Rosję poprzez sankcje. Podkreślił też, że „Polska i Litwa są wielkimi przyjaciółmi Ukrainy”.

Prezydent Duda w Kijowie: Apelujemy do Rosji o pokój i spokój [WIDEO]

Przybyliśmy z prezydentem Litwy do Kijowa na znak solidarności z Ukrainą; powinna obowiązywać zasada – „nic o Ukrainie bez Ukrainy”; apelujemy do...

zobacz więcej

W Kijowie w środę doszło do spotkania prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy: Andrzeja Dudy, Wołodymyra Zełenskiego i Gitanasa Nausedy po uznaniu przez Rosję samozwańczych tzw. republik.

Zełenski powiedział na konferencji prasowej, że odpowiedź wspólnoty międzynarodowej na działania ze strony Rosji powinna być zdecydowana, natychmiastowa i twarda. Mówił też o decyzjach dotyczących wdrażania nowych sankcji ze strony Kanady, USA, UE. – Liczymy na zaostrzenie tych nacisków poprzez sankcje – powiedział Zełenski.

Zwrócił też uwagę na decyzję Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji dla gazociągu Nord Stream 2. – Ten projekt musi być powstrzymany całkowicie. On jest bronią, która już jest wykorzystywana przeciwko Ukrainie, wykorzystywana przeciwko całej Europie – stwierdził Zełenski.

Mówił, że przyszłość bezpieczeństwa europejskiego jest rozstrzygana obecnie na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że obecnie jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie pełnowymiarowej pracy specjalnej misji monitorującej OBWE na rzecz zapobiegania prowokacjom i ewentualnej eskalacji. – Liczymy na wsparcie polskiej prezydencji w OBWE w tym zakresie – powiedział prezydent Ukrainy.

Nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski: Daleko od konsensusu

Dziś część państw jest gotowa bronić wspólnych norm, niektóre chcą skorzystać z ich zniszczenia, a inni próbują trzymać się z boku; daleko do...

zobacz więcej

„Polska i Litwa wielkimi przyjaciółmi Ukrainy”


Prezydent Ukrainy podkreślił, że prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda, są wielkimi przyjaciółmi Ukrainy, a ich obecność Kijowie jest bardzo ważna.

– Doceniamy działania naszych przyjaciół z Polski i Litwy, aby wzmocnić obronność naszego kraju – oświadczył prezydent Ukrainy wskazując, że oba państwa przekazały Ukrainie sprzęt wojskowy i amunicję.

Prezydent Ukrainy oświadczył też, że docenia także bardzo szybką reakcję Warszawy na decyzje Federacji Rosyjskiej o uznaniu niepodległości tzw. Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁGR) Republiki Ludowej i wysłaniu na ich terytorium rosyjskich wojsk.W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości tzw. Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁGR) Republiki Ludowej, powołanych przez prorosyjskich separatystów na zajmowanych przez nich terenach ukraińskiego Donbasu. Zdecydował też o wysłaniu na ich terytorium rosyjskich wojsk. We wtorek decyzja została ratyfikowana przez rosyjski parlament. Władze w Kijowie i państwa Zachodu zgodnie potępiły tę decyzję, uznając ją za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej