RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Duda w Kijowie: Apelujemy do Rosji o pokój i spokój [WIDEO]

Spotkanie Trójkąta Lubelskiego w Kijowie (fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT)
Spotkanie Trójkąta Lubelskiego w Kijowie (fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT)

Przybyliśmy z prezydentem Litwy do Kijowa na znak solidarności z Ukrainą; powinna obowiązywać zasada – „nic o Ukrainie bez Ukrainy”; apelujemy do Rosji o pokój i spokój – mówił w środę prezydent Andrzej Duda. Potępił też decyzję Rosji o uznaniu samozwańczych republik na Ukrainie. Prezydenci Polski i Litwy będą rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim nt. sytuacji w związku z agresją Rosji na Donbas.

PAŻP o całkowitym zamknięciu przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje scenariusze, które mogą być wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską z...

zobacz więcej

– To specyficzny moment w dziejach naszej współpracy jako prezydentów, to specyficzny moment także w historii Trójkąta Lubelskiego, który tworzą prezydenci naszych państw. I wierzę w to, że będą tworzyli niezależnie od tego, ile lat upłynie od dzisiejszego dnia – mówił Andrzej Duda na początku przemówienia w Kijowie, odnosząc się do agresji Rosji wobec Ukrainy.

Zaznaczył, że wraz z prezydentem Litwy przybył do Kijowa „na znak solidarności z prezydentem Ukrainy – naszym przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim, zaprzyjaźnionym z naszymi narodami”. Zwrócił uwagę, że Ukraina „dzisiaj stoi wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji”.

„Apelujemy do Rosji o pokój”


– Polska wzywa Rosję do zaprzestania nielegalnych działań łamiących prawo międzynarodowe; wzywamy do deeskalacji i wycofania sił zgromadzonych wokół Ukrainy – zaapelował prezydent Polski. Zapewnił, że przywódcy państw Trójkąta Lubelskiego są w stałym kontakcie i konsultują się przed najważniejszymi spotkaniami i rozmowami ze światowymi przywódcami, w „myśl zasady, że nic o nas, bez nas i w myśl zasady – nic o Ukrainie, bez Ukrainy”.

USA ujawniły za dużo? Były dyrektor CIA analizuje zachowanie Putina

Putin pragnie sukcesu, ale to niekoniecznie jest tożsame z wojną i okupacją Ukrainy. Sukces może przyjść bez inwazji, kawałek po kawałku, aż do...

zobacz więcej

Duda podkreślił, że Polska, Litwa i Ukraina sąsiadują z Rosją, która dzisiaj stanowi dla Ukrainy realne zagrożenie. – Ale dla nas jest także sąsiadem. Sąsiadem, do którego apelujemy o pokój i spokój – powiedział prezydent.

Jego zdaniem to bardzo ważny moment. – Kiedy wszyscy stąpają po cienkiej ścieżce pomiędzy pokojem i dalszym stabilnym rozwojem a wojną, która nie wiadomo dokąd zaprowadzi Europę, a może i świat. Miejmy to wszyscy na względzie – mówił.

Prezydent podkreślił, że strona polska potępia postępowanie rosyjskich władz. – Polska zdecydowanie potępia decyzję prezydenta Władimira Putina o uznaniu przez Federację Rosyjską samozwańczych „republik” na terytorium Ukrainy, tzw. donieckiej republiki ludowej i tzw. ługańskiej republiki ludowej. Oznacza to de facto odrzucenie przez stronę rosyjską porozumień mińskich, których Rosja była przecież sygnatariuszem – powiedział Andrzej Duda.

Zobacz także: Ukraina szykuje się do wprowadzenia stanu wyjątkowego


Jego zdaniem trudno inaczej to odczytywać niż jako agresywny krok, który stanowi kolejne złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję. – Decyzja ta stanowi jawne i bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej Ukrainy i suwerenności Ukrainy – wskazał.

Sejm potępił działania Rosji. Wezwał do jeszcze ostrzejszych sankcji

Sejm podjął uchwałę potępiającą „z całą mocą wszelkie działania Federacji Rosyjskiej, których celem jest zamach na suwerenność Ukrainy”. Sejm...

zobacz więcej

– Wzywamy Rosję do deeskalacji i wycofania sił wojskowych skoncentrowanych wokół granic Ukrainy i o natychmiastowe powstrzymanie się od dalszych działań zbrojnych – powiedział Andrzej Duda w Kijowie.

„Ukraina zasługuje na status państwa kandydującego do UE”


Podkreślił, że „nie ma miejsca na tworzenie stref wpływów we współczesnym świecie; Ukraina zasługuje na przyznanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej”. Zadeklarował, że wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą będzie podejmował działania, by tak się stało.

Prezydent wyraził ze strony Polski „pełne poparcie dla Ukrainy”. Wezwał „przedstawicieli Federacji Rosyjskiej do zaprzestania nielegania działań rażąco naruszających podstawowe zasady prawa międzynarodowego”. – We współpracy z partnerami podejmujemy wszelkie niezbędne i przewidziane normami prawa międzynarodowego kroki na rzecz wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy – oświadczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Agresja strony rosyjskiej musi spotkać się ze zdecydowaną i wszechstronną reakcją społeczności międzynarodowej, w tym w postaci poważnych sankcji politycznych i ekonomicznych – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej