RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier Morawiecki: Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk stoi na czele partii Nord Stream 2, ponieważ EPL, której częścią jest PO, to główny promotor gazociągu – powiedział premier Mateusz Morawiecki i wezwał Tuska do zrezygnowania z przewodniczenia EPL.

„Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony”

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony – oznajmił wysoki rangą przedstawiciel administracji...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej premier Morawiecki mówił, że w rozmowach w Brukseli mówił o konieczności przedyskutowania kwestii Nord Stream 2 w obliczu napaści Rosji na Ukrainę.

– Pan Donald Tusk stał na czele NS2; Europejska Partia Ludowa doprowadziła do powstania tego gazociągu. Niestety Tusk nic nie zrobił z tym, żeby temu zapobiec – wskazał Morawiecki.

Podkreślił, że dopiero „wielka presja ze strony amerykańskiej i państw bałtyckich powoduje dzisiaj, że Europa mówi po polsku w odniesieniu do Nord Stream 2.

– W odniesieniu do pakietu sankcji Europa mówi po polsku; to są nasze realne osiągnięcia, które mają łagodzić dalszy przebieg zdarzeń – dodał.

Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2

Wstrzymujemy certyfikację Nord Stream 2 z powodu ostatnich działań Rosji – poinformował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jak powiedział, to dopiero...

zobacz więcej

Morawiecki do Tuska: Apeluję, by zrezygnował


Morawiecki raz jeszcze potworzył, że Tusk „stoi na czele partii Nord Stream 2” i wezwał go do rezygnacji z przewodniczenia EPL.

Premier wyjaśniał przy tym, że przez Ukrainę przebiega system głównych gazociągów o przepustowości ok. 130 mld m3, którymi Rosja pompowała do niedawna do Europy gaz.

– Odcinając to Rosja może zaatakować Ukrainę, jeżeli nie ma alternatywnego źródła dostaw, to Rosja jest też zależna od tych dostaw, bo czerpie z nich dochody – wskazał.

– Nord Stream 1 i Nord Stream 2 to są projekty EPL. To projekty Niemiec rządzonych przez EPL. A na czele EPL stoi Tusk – dodał Morawiecki i pytał: „Co Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej zrobił po zajęciu przez Rosję Krymu?”.

– Czy wtedy wypracował jakieś sankcje? Nic, kompletny dramat. To właśnie dlatego ten niziutki poziom sankcji, które Rosja brała sobie za nic, spowodował, że dzisiaj możliwa jest kolejna agresja – oznajmił.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu 2021 r. Nord Stream 2 musi jednak jeszcze zostać zatwierdzony do użytkowania przez organy regulacyjne Niemiec i UE. We wtorek kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania procesu zatwierdzania gazociągu Nord Stream 2.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej