RAPORT

Prorosyjska era Tuska

USA ujawniły za dużo? Były dyrektor CIA analizuje zachowanie Putina

Władimir Putin manipuluje amerykańskim wywiadem? (fot. Mikhail Klimentyev\TASS via Getty Images)
Władimir Putin manipuluje amerykańskim wywiadem? (fot. Mikhail Klimentyev\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Putin pragnie sukcesu, ale to niekoniecznie jest tożsame z wojną i okupacją Ukrainy. Sukces może przyjść bez inwazji, kawałek po kawałku, aż do granicy z Polską – ocenia plany Rosji były agent CIA Burton Gerber. W rozmowie z magazynem „New Lines” ocenia, że Rosja jest na dobrej drodze do zajęcia większej części Ukrainy, choć mogły zaskoczyć ją działania Zachodu. Jego zdaniem „śmiała strategia informacyjna” Białego Domu i ujawnianie wszystkiego, co amerykański wywiad wie o harmonogramie rosyjskiej napaści na Ukrainę, mogło być błędem.

Wstęp do inwazji? Rosja skupia wojsko przy granicy z Ukrainą

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies przedstawiają rozmieszczenie ponad 100 pojazdów wojskowych i...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: ;

Burton Gerber to były oficer prowadzący CIA, szef stacji w Moskwie i były szef sowieckiej sekcji amerykańskiego wywiadu. Przez wielu uważany jest za legendę Agencji – osobę, która wprowadziła profesjonalizm i mechanizmy, za pomocą których Stany Zjednoczone werbowały sowieckich agentów pod koniec zimnej wojny.

„Zimnowojenny” agent CIA o zmartwieniach Rosji


W rozmowie z magazynem „New Lines” były oficer CIA ocenia, że głównym zmartwieniem Władimira Putina jest wojna partyzancka, do której Amerykanie podobno szkolą Ukraińców.

Z drugiej strony nie widzi zagrożenia dla Kremla w strategii informacyjnej administracji prezydenta USA Joego Bidena, polegającej na „ujawnianiu wszystkiego, co wpadnie jej w ręce ze strony rosyjskiej” – w tym planu ataku rosyjskich wojsk. – Z mojego punktu widzenia wygląda to bardziej na politykę Białego Domu niż na politykę wywiadu. A Putin może się tym nie przejmować, ponieważ sam może być autorem niektórych z tych przecieków. (...) Nie wiem, jakie są możliwości Amerykanów. Jestem pewien, że mają oni swoje zasoby w Rosji. Ale mogą one nie być tak dobre, jak się wydaje, jeśli Putin w efekcie współpracuje z nimi i rozpowszechnia dezinformację. I znowu, jaki jest rezultat tych przecieków? Świat jest w stanie najwyższego niepokoju, a to jest korzystne dla Putina, ponieważ takim światem może on zręczniej manipulować. Myślę, że nasza strona powiedziała zbyt wiele – uważa Gerber.

„Alarm!”. Jak daleko posunie się Putin? [WIDEO]

Od ponad dwóch dekad rządzi Rosją. Władimir Putin nigdy nie ukrywał swoich imperialistycznych zapędów. Zaatakował już Czeczenię, Gruzję i Ukrainę....

zobacz więcej

Ekspert zastanawia się też, co z niemiecką odpowiedzią na rosyjską agresję. Jego zdaniem deklaracja o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2 może nie być wystarczająca, bo Niemcy, które dobrze zna, mają „niemal mityczne podejście do Rosji, sięgające późnego średniowiecza”.

– Nord Stream 2 nie jest czymś przypadkowym. Wiele znaczy dla Niemców, a problem Bidena z NATO jeszcze się nie skończył – podkreśla były oficer CIA.

Doświadczenie Putina z KGB


Zdaniem Gerbera Władimir Putin stosuje starą szkołę, którą wyniósł z pracy w KGB: dwuznaczności, niszczenia morale przeciwnika, powolnego podgrzewania konfliktu, który nigdy nie doprowadza do wrzenia, ale utrzymuje cały świat w niepewności.

– Widzę, że Putin chce trzymać wszystkich, a zwłaszcza Europejczyków, w niepewności. Tak mu się podoba. Pozostawiając groźbę wojny czeka, aż ludzie będą mieli dość czekania, a ich deklarowane poparcie dla Ukrainy zacznie słabnąć. W ten sposób tworzy pęknięcia w NATO. (...) Jeśli te nastroje staną się wystarczająco silne, Putin wygra, bo będzie w stanie pokonać NATO w negocjacjach. Może Sojusz nie ma 30 różnych punktów widzenia, ale co najmniej cztery lub pięć; on je wykorzysta – konstatuje Gerber.

Zobacz także: Mapa rosyjskich celów na Ukrainie? „Mają podobne dla innych krajów europejskich”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej