RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PAŻP o całkowitym zamknięciu przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje różne scenariusze (fot. PAP/EPA/BELARUSIAN DEFENCE MINISTRY)
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje różne scenariusze (fot. PAP/EPA/BELARUSIAN DEFENCE MINISTRY)

Najnowsze

Popularne

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje scenariusze, które mogą być wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską z powodu agresji Rosji na Ukrainę; wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi – poinformowała PAŻP.

Jest zgoda na pobyt w Polsce dodatkowych wojsk z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii

Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady....

zobacz więcej

Rzeczniczka prasowa Agencji Agata Król przekazała, że „bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej jest zapewniane 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu przez służby operacyjne i techniczne PAŻP, a sytuacja operacyjna jest cały czas monitorowana”.

Zapewniła, że PAŻP na bieżąco współpracuje z wojskiem i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa.

– W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie PAŻP analizuje scenariusze, które w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską. Wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi. Dla Polski oznacza to utratę ruchu na poziomie 330 operacji dziennie – poinformowała Król.

Inne warianty


Agencja przekazała, że inne rozważane warianty to decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej Ukrainy, co dla Polski oznacza utratę ruchu na poziomie 150 operacji dziennie, lub zamknięcie przestrzeni Ukrainy z wyłączeniem przestrzeni nad Lwowem (utrata 100 operacji dziennie).

– W sytuacji wzmożenia działań wojennych na Ukrainie PAŻP jest w stanie wesprzeć ukraińską agencję żeglugi powietrznej UkSATSE w celu zachowania ciągłości ruchu z terytorium Polski – zapewniła.

Jak dodała, PAŻP prowadzi prace w celu dywersyfikacji służb kontroli ruchu lotniczego w Polsce. PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu; odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną i za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija.

PAŻP sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej