RAPORT

Pogarda

Czy Rosjanie wybudują elektrownie jądrową w Finlandii? Finowie się obawiają

Budowa reaktora ma rozpocząć się w północnej części kraju (fot. Shutterstock)
Budowa reaktora ma rozpocząć się w północnej części kraju (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Finlandia przeprowadzi nową ocenę ryzyka dla fińsko-rosyjskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w północno-zachodniej części kraju – powiedziała we wtorek premier Sanna Marin.

Biden ogłosił nałożenie sankcji na dwa banki i obrót rosyjskim długiem

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek nałożenie „całkowitych, blokujących” sankcji na dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami, a...

zobacz więcej

Szefowa rządu wyjaśniła, że pomysł przeprowadzenia nowej oceny ryzyka projektu, realizowanego od kilku lat przez fińsko-rosyjską firmę Fennovoima, został przedstawiony przez fińskie Ministerstwo Obrony.

„Działania Rosji wobec Ukrainy są całkowicie nie do przyjęcia”


 – Działania Rosji wobec Ukrainy są całkowicie nie do przyjęcia. Finlandia je potępiła, podobnie jak cała Unia Europejska – powiedziała Marin. Szacowana na 7,5 miliarda euro budowa reaktora Hanhikivi 1 o mocy 1200 megawatów ma rozpocząć się w Pyhajoeki, w pobliżu Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od portu Oulu w północnej Finlandii. Rosyjski Rosatom ma 34 proc. udziałów w przedsięwzięciu.

„Europa jest zbyt zależna od rosyjskiego gazu”. Von der Leyen zmienia narrację

Nord Stream 2 należy oceniać w świetle bezpieczeństwa dostaw energii dla całej Europy – oświadczyła we wtorek w Brukseli przewodnicząca Komisji...

zobacz więcej

Wcześniej we wtorek prezydent Finlandii Sauli Niinisto przekazał dziennikarzom, że rosyjskie działania na Ukrainie będą mieć wpływ na ocenę bezpieczeństwa projektu. Odmówił udzielenia komentarza na temat prawdopodobnego wyniku tej oceny.

„Zagrozić Finlandii i ją podzielić”


Niinisto podczas swojego sobotniego wystąpienia na zakończonej w niedzielę Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa porównał groźby wysuwane przez Rosję wobec Ukrainy do prób podejmowanych przez Józefa Stalina w 1939 roku, by „zagrozić Finlandii i ją podzielić”.

Premier Marin wezwała we wtorek Unię Europejską do podjęcia pilnych działań w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie. – Moim zdaniem ważne jest, aby działać w tej sytuacji, nawet jeśli skutkowałoby to podjęciem przez Rosję środków zaradczych – powiedziała.

Przeczytaj też: Müller o szczycie B9: Sygnał, że nie ma zgody na delikatne sankcje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej