RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mistrzostwa Świata we Freestyle'u Kajakowym. Przygotowania polskich zawodników [ZDJĘCIA]

Kajakarze trenowali na torze kajakarstwa górskiego w Holme Pierre Pont (fot.Z.Tuła i T.Czaplicki)
Kajakarze trenowali na torze kajakarstwa górskiego w Holme Pierre Pont (fot.Z.Tuła i T.Czaplicki)

Zawodnicy Karkonoskiego Klubu Kajakowego właśnie wrócili z pierwszego w tym roku zgrupowania zagranicznego. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki przygotowują się do startu w Mistrzostwach Świata, które między 27 czerwca a 2 lipca rozegrane zostaną w Nottingham, w Wielkiej Brytanii. Wybór miejsca i inauguracji treningów na wodach otwartych oczywiście nie był przypadkowy. Nasi utytułowani kajakarze trenowali na torze kajakarstwa górskiego w Holme Pierre Pont na rzece Trent w Nottingham.

Rosja straci finał Ligi Mistrzów? „To niemal pewne”

Najpierw „The Times”, a później BBC potwierdziły, że UEFA rozpoczęła rozmowy w sprawie odebrania Rosji finału Ligi Mistrzów. Mecz, który pierwotnie...

zobacz więcej

– Już pod koniec stycznia wyjechaliśmy na pierwsze zgrupowanie w sezonie 2022 do miejsca, gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata we Freestyle'u Kajakowym – przekazali portalowi tvp.info sportowcy.

– W tym sezonie impreza docelowa wypada w kalendarzu startów dość wcześnie, dlatego nasze treningi w odwoju postanowiliśmy zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Nadal głównie trenujemy w Termach Cieplickich na wodzie stojącej, ale im bliżej do sezonu startów, tym więcej będziemy przygotowywać się na rzekach górskich i torach kajakowych w całej Europie. U nas ciągle jest za zimno, by trenować w najbliższej okolicy, dlatego też pojechaliśmy do Nottingham. Może nie było jakoś bardzo ciepło, ale wystarczająco, by wykonać treningi w miejscu mistrzostw. Było to pierwsze z zaplanowanych zgrupowań w Nottingham. Wiemy, jak wiele zależy od spokojnego rozpływania się w tym konkretnym miejscu, dlatego zanim staniemy do walki o medale, przyjedziemy tutaj jeszcze kilka razy – poinformował sportowiec Tomasz Czaplicki.

Zobacz także: Klub z ponad 100-letnią tradycją do likwidacji. Kibice oburzeni: To nielegalne

Formuła 1: Michael Masi odsunięty od funkcji dyrektora wyścigowego

Australijczyk Michael Masi nie będzie w sezonie 2022 pełnił funkcji dyrektora wyścigowego w Formule 1 – poinformowała Międzynarodowa Federacja...

zobacz więcej

– Twin Waves – odwój, w którym będą rozgrywane Mistrzostwa Świata w tym roku to dość specyficzne miejsce. Playspot jest diagonalny, skośny do lewej strony. Oznacza to, że ściąga podczas surfowania czy wykonywania figur do lewej strony i wyrzuca z fali. Każdy odwój czy fala są inne, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas treningów przed startem zestroić się z danym miejscem. Dostosować technikę robienia figur, by wykonywać je jak najlepiej. Odwój w Nottingham zdecydowanie różni się od tych, w których trenowaliśmy do tej pory. Dlatego pomimo ciężkich warunków atmosferycznych, pojechaliśmy tam już pod koniec stycznia – podkreśliła zawodniczka Zofia Tuła.

„Inlet Gate”


Tor kajakarstwa górskiego w Nottingham jest częścią kompleksu obiektów treningowych NWSC i poza odwojem przygotowanym do rozegrania mistrzostw świata ma jeszcze jedno bardzo dobre miejsce treningowe tzw. „inlet gate”, gdzie nasi kajakarze poza typowym treningiem pod kątem startu w mistrzostwach mogą pracować nad nowymi figurami i doskonalić najtrudniejsze z nich.

Algierczycy we Francji świętują triumf reprezentacji [WIDEO]

Reprezentacja Algierii triumfowała w turnieju o piłkarski Puchar Narodów Arabskich. W rozegranym w katarskim Al-Chaur finale pokonała po dogrywce...

zobacz więcej

– „Inlet gate” to naprawdę fajne i łatwe miejsce do nauki techniki freestyle’u kajakowego i zaawansowanego treningu. Mocną stroną toru w Nottingham jest to, że można tutaj wszechstronnie trenować freestyle kajakowy. Byłoby wspaniale mieć taki tor w Polsce, najlepiej w okolicach Jeleniej Góry – przekazał Tomasz Czaplicki.

Wielki sukces


Po wielkim sukcesie Zofii Tuły z 2021 kiedy to wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy i po bardzo dobrym występie Tomasz Czaplickiego, który w tej imprezie bronił złota z 2018 i ostatecznie zajął 5. miejsce, nasi reprezentanci płynnie przeszli do przygotowań do nadchodzących mistrzostw świata . Oboje już zdobywali medale na imprezach tej rangi. W 2019 roku Zofia zdobyła brąz podczas mistrzostw w Sort (Hiszpania). Tomasz wywalczył brąz podczas mistrzostw globu w USA w Bryson City (USA) w 2013 roku. Oboje też zdobyli Puchar Świata.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej