RAPORT

Pogarda

Niemieccy ekolodzy mieli „chronić klimat”, a dążą do uruchomienia Nord Stream 2

Gazociąg Nord Stream 2 (fot. arch.PAP/DPA)
Gazociąg Nord Stream 2 (fot. arch.PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Fundacja Stiftung Klimaschutz, powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, by zajmować się „ochroną klimatu”, w istocie po cichu ma wspomagać uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, znajdującego się na liście potencjalnych sankcji przeciw Rosji – informuje „Welt am Sonntag”.

Odblokowanie Nord Stream 2. Zajmie się tym specjalna niemiecka spółka

Proces certyfikacji Nord Stream 2 jest obecnie wstrzymany, ponieważ Federalna Agencja ds. Sieci postawiła warunek, że do obsługi rurociągu...

zobacz więcej

Fundacja Stiftung Klimaschutz (fundacja ochrony klimatu), oprócz zaangażowania w ochronę przyrody, utworzyła dodatkowo „działalność gospodarczą” w związku z budową gazociągu NS 2. Szczegóły tej działalności nie zostały ujawnione – zaznacza „Welt am Sonntag”.

Jak wynika z ustaleń gazety, 23 lipca 2021 r. fundacja nabyła 49 proc. udziałów w spółce MAR Agency GmbH z siedzibą w Rostocku po nieznanej cenie. Przedmiotem działalności Agencji MAR jest eksploatacja statków, udział „w innych spółkach wszelkiego rodzaju” oraz tworzenie i prowadzenie „oddziałów w kraju i za granicą”. Firma jest m.in. brokerem statków, kilka z nich uczestniczyło w pracach przy budowie Nord Stream 2.

Oddanie NS 2 do eksploatacji jest zagrożone od lat sankcjami USA” – przypomina „Welt am Sonntag”. Zgodnie ze swoim statutem, Stiftung Klimaschutz ma zajmować się „przede wszystkim realizacją Nord Stream 2”. Agencja MAR, jako niemiecka firma komercyjna, może prowadzić działalność w związku z gazociągiem „bez obaw o kary za ewentualne naruszenia sankcji”, mając nad sobą rządowy „parasol ochronny”.

Na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego wychodzą na ląd gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Rosyjska firma od lat jest sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych na terenie tego kraju związkowego.

Zobacz także: Niemcy starają się odwieść Kongres USA od nowych sankcji na Nord Stream 2


Premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego już drugą kadencję jest Manuela Schwesig (SPD) – orędowniczka NS2, pozostająca w kontakcie z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem. On zaś jest ważną osobą w otoczeniu Władimira Putina, stojąca na czele rad nadzorczych firm gazowych i naftowych Nord Stream, Nord Stream 2 i Rosnieft.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej