RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hokej na lodzie: Wielka Finlandia, Rosjanie pokonani

Do tej pory największym osiągnięciem Finów na igrzyskach były dwa srebrne medale. (fot. Getty Images)
Do tej pory największym osiągnięciem Finów na igrzyskach były dwa srebrne medale. (fot. Getty Images)

Finlandia pokonała drużynę Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 2:1 w finałowym meczu hokejowego turnieju igrzysk w Pekinie i po raz pierwszy w historii wywalczyła złoty medal olimpijski. Trzecie miejsce zajęła Słowacja, która w sobotę pokonała 4:0 Szwecję.

Z nieba do piekła. Skrócony lot polskich Orłów

Cały świat żyje sprawą 15-letniej Kamiły Walijewej. Rosjanka, mimo pozytywnego wyniku testu na niedozwoloną substancję, z powodzeniem startuje na...

zobacz więcej

Podopieczni trenera Jukki Jalonena po mistrzowski tytuł sięgnęli zasłużenie, jako jedyny zespół w turnieju nie ponieśli porażki.

Finałowe starcie lepiej rozpoczęli rosyjscy hokeiści. W 12. minucie na ławkę kar odesłany został Fin Hannes Bjorninen i już po 18 sekundach Michaił Grigorienko świetnym strzałem z koła bulikowego pokonał Harriego Sateriego.

Do wyrównania Finowie doprowadzili w 24. minucie. Ville Pokka posłał strzał spod niebieskiej linii i zaskoczył Iwan Fiedotowa, któremu interwencję utrudnił zasłaniający mu pole widzenia Saku Maanalainen.

Trzecią tercji Finowie rozpoczęli od mocnego uderzenia i po 31 sekundach objęli prowadzenie. Po strzale Marko Anttili kierunek lotu krążka zmienił jeszcze Hannes Bjorninen. Jak się okazało, był to decydujący gol.

Rosyjska ekipa, która w Pekinie broniła złotego medalu wywalczonego przed czterema laty w Pjongczangu, starała się doprowadzić do remisu i dogrywki, ale rywale bardzo umiejętnie się bronili. W 55. minucie Rosjan mógł pogrążyć Juuso Hietanen, lecz po jego strzale krążek odbił się od poprzeczki.

Po końcowej syrenie radość zwycięzców była ogromna. Do tej pory największym osiągnięciem Finów na igrzyskach były dwa srebrne medale wywalczone w Calgary (1988) i Turynie (2006).

Finlandia - Rosyjski Komitet Olimpijski 2;1 (0:1, 1:0, 1:0).

Bramki - dla Finlandii: Ville Pokka (24), Hannes Bjorninen (41); dla RKO: Michaił Grigorienko (8).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej