RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef MON: Jesteśmy dumni, że możemy gościć amerykańskich żołnierzy

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy dumni z tego, że możemy gościć żołnierzy amerykańskich; służba ramię w ramię żołnierzy polskich i amerykańskich daje umiejętność interoperacyjności, a więc zwiększa bezpieczeństwo – powiedział szef MON po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem.

Błaszczak po spotkaniu z Austinem: Mamy wspólny cel - pokój i bezpieczeństwo

Dziękuję za wzmocnienie obecności wojskowej USA w Polsce, a także za deklaracje możliwości dalszego wzmocnienia zarówno przez NATO, jak i USA,...

zobacz więcej

W piątek szef MON wraz ze amerykańskim sekretarzem obrony odwiedził 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w wielkopolskim Powidzu, gdzie stacjonuje część amerykańskich żołnierzy rozlokowanych w Polsce.

– Obecność wojsk amerykańskich jest dowodem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo w Europie, na wschodniej flance NATO, a to, że żołnierze Wojska Polskiego służą ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, daje umiejętność interoperacyjności pomiędzy naszymi wojskami - a więc wzmacnia bezpieczeństwo – mówił po spotkaniu z żołnierzami Błaszczak.

– Na ziemi polskiej amerykańscy żołnierze służą tu, w Powidzu, ale także w Poznaniu, w Orzyszu; jesteśmy dumni z tego, że możemy gościć żołnierzy amerykańskich, że możemy pokazywać naszą gościnność czy też bogatą polską kulturę i przyrodę – dodał Błaszczak.

Szef MON zwrócił również uwagę, że baza w Powidzu to nie tylko baza lotnicza, ale także magazyny sprzętu, które „stanowić będą łatwe rozwinięcie bojowe dla sił amerykańskich”. – To baza i magazyny, które będą największe w tej części Europy – podkreślił.

Błaszczak podziękował Austinowi za zwiększoną obecność wojsk amerykańskich w Polsce. – Chciałbym także podziękować żołnierzom Stanów Zjednoczonych za ich codzienną służbę tutaj w Polsce, a panu sekretarzowi za wizytę i za osobiste zaangażowanie w rozwój relacji sojuszniczych polsko-amerykańskich – powiedział minister. Szef MON podkreślił, że żołnierze polscy i amerykańscy służyli już razem w wielu miejscach na świecie, na przykład w Iraku i Afganistanie.

Putin straszy wojną, Polska się zbroi. „Taki sprzęt nie leży na półce”

Polska kupi od Amerykanów 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji. – W obecnej sytuacji geopolitycznej zagrożenia na naszej wschodniej...

zobacz więcej

Silna współpraca


– Nasze jednostki są tu w formie rotacyjnej i szkolą się, wykonują swoje ćwiczenia i współpracują z polskimi siłami zbrojnymi. (...) Ćwiczymy i służymy ramię w ramię – powiedział Lloyd Austin. Podkreślił, że taki widok amerykańskich i polskich żołnierzy razem to dla niego „dobrze znany obraz”. – Niezależnie, czy w Iraku, czy w Afganistanie - wszędzie tam służyliśmy z Polakami, wszędzie tam, gdzie my byliśmy, tam byli też Polacy – kontynuował.

– Jest to bardzo wspaniały obraz, który się rysuje, bo to pokazuje nasze bardzo dobre stosunki, naszą silną współpracę, która będzie jeszcze lepsza – zaznaczył.

Amerykański sekretarz obrony podziękował polskim i amerykańskim żołnierzom za to, „że tak godnie reprezentują zarówno Polskę, jak i Stany Zjednoczone”. – Oczywiście możemy bardzo dużo rozmawiać o partnerstwie polsko-amerykańskim i filozofować na ten temat. Niemniej - to wasze działania, wasza codzienna służba ramię w ramię powoduje, że ten sojusz jest możliwy i to rzeczywiście działa – podkreślił Austin.

– Jesteście najwspanialszymi ambasadorami obu krajów i jestem niezmiernie dumny z waszej służby, waszego poświęcenia. Dziękuję za wasze zaangażowanie, za wasz codzienny profesjonalizm – powiedział Austin, zwracając się do żołnierzy.

Czytaj także: Minister obrony Ukrainy wskazuje, ile Rosja zgromadziła żołnierzy wokół jego kraju

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej