RAPORT

Pogarda

Zagraniczni politycy krytykują TSUE. „Niech żyje Kaczyński i Europa Narodów!”

Decyzja TSUE wywołała ogromny sprzeciw (For. European Parliament, Chesnot/Getty Images)
Decyzja TSUE wywołała ogromny sprzeciw (For. European Parliament, Chesnot/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

TSUE poparł mechanizm warunkowości i zabieranie funduszy Polsce i Węgrom. – Chcesz jeść, to głosuj tak, jak ci powiemy – ocenili działanie brukselskich elit europosłowie z Hiszpanii. Ich zdaniem urzędnicy siedzący w Luksemburgu i zarabiający 90 tys. zł miesięcznie chcą zakazać suwerennym państwom ochrony nienarodzonych dzieci i zmusić do promocji LGBT. „Niech żyje Orban, Fidesz, Kaczyński, Bułgaria i nasze państwa narodowe!” – apelowali również politycy z Bułgarii.

Były sekretarz francuskiej Rady Konstytucyjnej: TSUE bezprawnie atakuje państwa narodowe

UE implicite domaga się od Polski rozwiązania Trybunału Konstytucyjnego. Pojęcie rządów prawa stało się koniem trojańskim wszystkich tych, którzy w...

zobacz więcej

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Zdaniem wielu polityków i ekspertów Unia będzie mogła teraz zabierać krajom członkowskim fundusze za działania niezgodne z ideologią Brukseli.

„Decyzja ta stanowi niedopuszczalny atak na suwerenność narodów i demokratyczne rządy prawa. Co gorsza, potwierdza szantaż niegodny europejskich wartości” – napisała w specjalnym oświadczeniu Marine Le Pen, kandydatka Zjednoczenia Narodowego na prezydenta Francji (druga w sondażach).

Zobacz także:   TSUE oddala skargę Polski. Kaleta: Wyłączenie jednomyślności

Jej zdaniem Komisja Europejska chce, aby wypłata funduszy europejskich była uzależniona od bezwarunkowego poszanowania decyzji politycznych podejmowanych przez Brukselę, a nie przez rządy wybrane demokratycznie przez narody węgierski i polski.

„Udzielamy pełnego poparcia Węgrom i Polsce, a także ich rządom, kierowanym odpowiednio przez Viktora Orbana i Mateusza Morawieckiego” – zaznaczyła Le Pen.

Ważne ws. COVID. Ekspert mówi, za ile miesięcy Polacy będą mieli „święty spokój”

Od dwóch tygodni liczba zakażeń w Polsce szybko spada. – Teraz będzie wiosna i lato, a ze względu na biologię wirusa będziemy się znacznie mniej...

zobacz więcej

Wyrok TSUE jako „nienawiść do państw narodowych”


Bardzo mocne wystąpienie w obronie Polski i Węgier wygłosił w Parlamencie Europejskim również Angeł Dżambazki, bułgarski polityk i prawnik.

Jak ocenił europoseł, decyzja TSUE to wstyd dla Europy, bo sędziom nie chodzi o praworządność, lecz o „nienawiść do państw narodowych i idei państw narodowych”. Zaznaczył, że Polska i Węgry mają prawo organizować swoje życie publiczne tak, jak chcą ich obywatele.

Ocenił, że celem brukselskich elit jest zmuszenie Polaków i Węgrów do promowania takich mniejszości, jakie wspiera UE. – Zapominają państwo, że wasz pomocnik Justin Trudeau mówi, że protestujący w Kanadzie to tylko margines. Czy ci ludzie są marginesem? – zapytał.

Zobacz także:   Rzecznik generalny TSUE o sprawie mechanizmu warunkowości

Zapewnił, że Bułgaria również nie dopuści, aby unijni urzędnicy dyktowali państwom członkowskim, jak mają urządzać swoje państwa. – Niech żyje Orban, Fidesz, Kaczyński, Bułgaria i nasze państwa narodowe! Niech żyje Europa Narodów! – zakończył.

Barley ponagla KE. „Oczekujemy, że wreszcie wstrzyma fundusze”

– Oczekujemy, że po wyroku Komisja Europejska wreszcie uruchomi mechanizm „pieniądze za praworządność” i wstrzyma fundusze – powiedziała...

zobacz więcej

Hiszpanie o „odwecie ideologicznym”


Poseł do Parlamentu Europejskiego z Hiszpanii Hermann Tertsch ocenił, że swoją środową decyzją sędziowie TSUE zaaprobowali „napad w niedopuszczalnym odwecie za ideologiczną wrogość wobec Polski i Węgier”. Ocenił, że źródłem tego ataku są „elity” zasiadające w Komisji Europejskiej.

Z kolei lider partii VOX w PE Jorge Buxadé zapytał, jakie podstawy państwa prawa są naruszane w Polsce i na Węgrzech, a nie są w Hiszpanii, Niemczech czy Francji.

Ocenił, że konserwatywne rządy są atakowane za ochronę prawa nienarodowych dzieci do życia i wspieranie tradycyjnych wartości rodziny. Odwołał się również do interwencji Brukseli, gdy państwa członkowskie nie chcą propagandy seksualnej w szkołach lub gdy kraje ostro broniły się przed nielegalnymi imigrantami.

Buxadé stwierdził, że TSUE powinno służyć państwom członkowskim, ale tego nie robi.

– Niektórzy panowie mieszkający w Luksemburgu i zarabiający miesięcznie 20 tys. euro (ok. 90 tys. zł – przyp. red.) zdecydowali, że rządy i suwerenne parlamenty można zmusić do narzucenia im perwersyjnej ideologii. Chcesz jeść, to głosuj tak, jak ci powiemy – mówił.

Polityk nawiązał tu do afery, gdy zdaniem mediów niemiecka wiceprzewodnicząca PE Katarina Barley apelowała o „finansowe zagłodzenie Polski” - zobacz   TUTAJ.

Elity brukselskie są zdenerwowane falą patriotyzmu, która narasta w całej Europie i która przywróci godność tym instytucjom – podsumował.

„Gwałci traktat. Próba zagłodzenia Polski”. Politycy oburzeni decyzją TSUE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę...

zobacz więcej

Węgrzy chcą chronić dzieci


– Oddalenie przez TSUE skargi wniesionej przez Węgry i Polskę w związku z tzw. mechanizmem warunkowości jest dowodem tego, że Bruksela nadużywa swej władzy – oceniła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.

W jej opinii decyzja sędziów z Luksemburga jest działaniem politycznym sprzyjającym politykom, którzy sterują obecnie Unią Europejską.

Zobacz także:   Minister z Węgier miażdży TSUE: Ochronimy dzieci przed propagandą seksualną

– Widzimy, że w sporze o ochronę dzieci także TSUE włączył się też jako aktor polityczny. Wyrok ten jest bowiem kolejnym aktem wywierania presji z powodu węgierskiej ustawy o ochronie dzieci – oznajmiła Varga.
B Przypomniała, że „kontrowersyjna” zdaniem Brukseli ustawa zakłada m.in. zakaz propagowania zmiany płci i homoseksualizmu, zakaz udostępniania pornografii osobom poniżej 18. roku życia i ochronę prawa dziecka do tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia.

Ponieważ unijne elity są nieugięte, rząd węgierski zdecydował, że tę kwestię podda pod referendum. Głosowanie odbędzie się 3 kwietnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej