RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraińskie wojsko: Przeprowadzono ostrzał wioski, pociski spadły na przedszkole [WIDEO]

Wojsko ukraińskie poinformowało, że wspierane przez Rosję siły okupacyjne ostrzelały wioskę w obwodzie ługańskim, trafiając w przedszkole. Dwóch cywilów odniosło obrażenia. Według ukraińskiego sztabu od początku doby przeciwnik 29 razy naruszył rozejm w Donbasie.

Ukraiński deputowany: Nie chcemy wojny, ale jesteśmy gotowi na inwazję

Jeśli jesteśmy zjednoczeni, możemy poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami. Dzień Zjednoczenia pokazuje Rosji i całemu światu, że jesteśmy...

zobacz więcej

„Ze szczególnym cynizmem rosyjskie wojska okupacyjne przeprowadziły ostrzał miejscowości Stanica Ługańska w obwodzie donieckim” – napisał sztab na Facebooku.

W wyniku zastosowania ciężkiego uzbrojenia artyleryjskiego pociski trafiły w budynek przedszkola – przekazano. Według wstępnych danych dwie osoby cywilne doznały urazów. Służby medyczne poinformowały, że to pracownicy przedszkola – podaje Interfax-Ukraina.

Uszkodzona została infrastruktura: połowa miejscowości jest bez prądu. Mieszkańców Stanicy Ługańskiej ewakuowano do schronów.

Obserwatorzy OBWE zarejestrowali w czwartek wiele ostrzałów wzdłuż linii kontaktu oddzielającej terytorium kontrolowane przez rząd w Kijowie i będące pod kontrolą bojowników – podaje Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne. Reuters napisał, powołując się na świadka, że w okolicy lotniska w Doniecku i miejscowości Ołeniwka słychać ostrzał.

Prorosyjscy rebelianci oskarżyli wojska ukraińskie o ostrzał moździerzowy

Prorosyjscy rebelianci na wschodzie Ukrainy oskarżyli wojska ukraińskie o ostrzelanie ich pozycji ogniem moździerzowym naruszając porozumienia o...

zobacz więcej

Wcześniej wspierani przez Rosję separatyści oskarżyli siły rządowe o czterokrotne ostrzelanie kontrolowanego przez nich terytorium w ciągu ostatniej doby. Dodali, że próbują ustalić, czy ktoś został ranny i zabity – podał Reuters. Ukraińska armia zaprzeczyła oskarżeniom. Zaznaczyła zarazem, że siły przeciwnika ostrzelały pozycje ukraińskich sił rządowych.

– Mimo tego, że nasze pozycje zostały ostrzelane z zabronionej (przez porozumienia mińskie) broni, w tym z użyciem artylerii 122 mm, ukraińskie wojsko nie otwierało ognia w odpowiedzi – przekazały siły zbrojne Ukrainy.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku doby wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie naruszyli rozejm 29 razy. Według sztabu w przypadku 27 naruszeń zawieszenia broni wykorzystano uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie. Jak dodano, to informacje według stanu z godz. 11 (godz. 10. w Polsce).

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu śmierć poniosło ok. 14 tys. ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej