RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Artyleria bije w ukraińskie pozycje w Donbasie. Do tego „potężny atak hakerski”

Najnowsze

Popularne

Nasilenie cyberataków na ukraińskie instytucje. We wtorek po południu przestały działać strony internetowe ukraińskiego resortu obrony i sił zbrojnych, problemy zgłaszają również dwa państwowe banki. Eskalacja konfliktu ma też wymiar militarny: w Donbasie ma miejsce ostrzał artyleryjski ukraińskich pozycji ze strony wspieranych przez Rosję separatystów – potwierdzają przedstawiciele samozwańczej republiki ługańskiej. Jak utrzymują, że to odwet za – dotąd niepotwierdzone – zastrzelenie jednego z bojowników przez siły ukraińskie.

„The Sun”: Rosja zaatakuje Ukrainę w nocy. Padła konkretna godzina

Rosja ma dokonać inwazji na Ukrainę za pomocą potężnego uderzenia rakietowego i przy użyciu 200 tys. żołnierzy w nocy z wtorku na środę – donosi...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Rośnie napięcie na wschodzie Ukrainy. We wtorek Rosyjska Duma przyjęła rezolucję wzywającą Władimira Putina do uznania niepodległości kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów samozwańczych republik: ługańskiej i donieckiej.

Co zrobi Putin?


Putin dotąd otwarcie nie zadeklarował, jaką decyzję podejmie. Jednak rezolucja jest krytykowana także w Rosji. Deputowani opozycyjnej partii „Jabłoko”, a także część rosyjskich komentatorów ocenia, że uznanie niepodległości Donbasu doprowadzi do jeszcze większych napięć w stosunkach Rosji z Ukrainą i Zachodem.

We wtorek wieczorem pojawiły się doniesienia o ostrzale artyleryjskim w wielu miejscach na linii frontu w Donbasie. Atak ma być kierowany ze strony separatystów, co potwierdzają bojownicy z Ługańska – wynika z informacji rosyjskich mediów.

Gorąco w Donbasie. Doszło do prowokacji?


„Milicja Ludowa Ługańskiej Republiki Ludowej (jednej z samozwańczych republik, uważanych przez rząd w Kijowie za organizację terrorystyczną – red.) poinformowała, że jeden z jej członków został zastrzelony przez siły ukraińskie, dodając, że odpowiedzieli ogniem artyleryjskim na pozycje ukraińskie” – podaje z kolei Jerusalem Post, powołując się komunikat ze strony separatystów. Rosja w 2014 roku zainicjowała konflikt w Donbasie. Od tego czasu wspiera i kieruje siłami tzw. separatystów przysyłając im m.in. broń i swoich żołnierzy, w tym kadrowych oficerów rosyjskiej armii.

Zobacz także: Rosyjskie siły wokół Ukrainy. Zobacz, jak są rozmieszczone [ANIMACJA]
teraz odtwarzane
Rosyjskie siły wojskowe wokół Ukrainy

Wcześniej agencja Interfax przekazała, że jeden z członków milicji został zastrzelony przez snajpera sił zbrojnych Ukrainy, choć tej informacji oficjalnie nie potwierdzono. Niewykluczone, że może to być jedna z prowokacji prorosyjskich separatystów.

Cyberatak na ukraińskie instytucje


Inne doniesienia mówią z kolei o nasileniu się cyberataków: przestały działać strony internetowe ukraińskiego resortu obrony i sił zbrojnych. Agencja Interfax-Ukraina pisze też o problemach z dostępem do aplikacji i stron internetowych dwóch banków państwowych – chodzi najprawdopodobniej o PrivatBank i Oschadbank.

Rozmówcy portalu „Prawdy Ukrainy” w ukraińskich służbach twierdzą, że nigdy wcześniej nie doszło do tak potężnego ataku hakerskiego na rządowe strony.

Zobacz także: Kijów: Zatrzymano agentkę; zbierała dane potrzebne do ataków bombowych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej