RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki w szwedzkiej prasie: Na szyi Europy zaciska się pętla

Mateusz Morawiecki (fot.  Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Mateusz Morawiecki (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

„Na szyi Europy zaciska się pętla” – to tytuł artykułu premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanego we wtorek na łamach szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet”. Szef polskiego rządu podkreślił, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji potrzebna jest w Europie solidarność i współpraca.

SBU rozpoczyna ćwiczenia kontrdywersyjne na wschodzie Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozpoczęła we wtorek wieloetapowe ćwiczenia kontrdywersyjne w graniczącym z Rosją obwodzie charkowskim na wschodzie...

zobacz więcej

„Władimir Putin cynicznie wykorzystuje słabości i kryzysy Europy” – napisał premier Morawiecki. Zauważył, że „Zachód przez lata chciał wierzyć, że XXI wiek będzie wolny od konfliktów”.

„Jednak ostatnie lata dostarczyły dużo dowodów, że agresywna postawa Rosji, między innymi w Gruzji czy na Ukrainie, nie jest iluzją, ale zapowiedzią nowego rozdziału w historii świata zachodniego” – podkreślił.

Dodał, że „Rosja po raz kolejny próbuje naruszyć integralność terytorialną Ukrainy. Kwestionowanie granic suwerennego państwa oznacza jedno – zamach na europejską stabilność i bezpieczeństwo”.

Stawką jest nie tylko Ukraina


Przypomniał, że stawką jest nie tylko Ukraina, ale dobrobyt gospodarczy Europy. Ponadto mamy do czynienia z największym kryzysem politycznym po 1989 roku.

„Powinniśmy dziś spojrzeć prawdzie w oczy. Rosyjskie zagrożenie dla pokoju narastało latami przy biernej postawie dużej części europejskich sił politycznych. Wielu przywódców nie miało odwagi ani determinacji, by przeciąć nici powiązań biznesowych z Kremlem” – napisał premier.

Parlament prosi Putina o uznanie niepodległości wschodnich regionów Ukrainy

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, zwróciła się we wtorek do Władimira Putina o uznanie niepodległości dwóch wschodnich...

zobacz więcej

„To pętla, która z czasem zaciskała się wokół europejskiej, a nie moskiewskiej szyi. Decydowanie się na niejasne interesy z reżimem, który nie cofał się przed wojną z mniejszymi państwami, przed zabójstwami politycznymi, przed akcjami służb specjalnych przeprowadzanymi na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej, trudno nazywać tylko krótkowzrocznością. To świadomy akt politycznego cynizmu” – podkreślił.

„Władimir Putin rozgrywa europejskie słabości i kryzysy z cyniczną precyzją. Niestety duża część europejskich elit wyspecjalizowała się w zakładaniu klapek na oczy, chroniących je przed jaskrawością odradzających się rosyjskich ambicji mocarstwowych” – napisał.

Nord Stream 2


Szef polskiego rządu dodał, że gazociąg Nord Stream 2 jest dowodem, że taktyka Putina ma swoich zwolenników w Europie.

„Wszyscy wiemy o przypadku Gerharda Schroedera, ale to wierzchołek góry lodowej. Wśród wielu europejskich partnerów Gazpromu, Lukoilu, Rosnieftu i spółek budujących Nord Stream 2 znajdziemy byłych premierów, wysokich rangą dyplomatów, prezydenckich doradców oraz ministrów” – zaznaczył.

„The Sun”: Rosja zaatakuje Ukrainę w nocy. Padła konkretna godzina

Rosja ma dokonać inwazji na Ukrainę za pomocą potężnego uderzenia rakietowego i przy użyciu 200 tys. żołnierzy w nocy z wtorku na środę – donosi...

zobacz więcej

Premier zwrócił też uwagę, że zwykli Europejczycy będą musieli zapłacić za niewłaściwą politykę wysokimi rachunkami za gaz.

Swój tekst Morawiecki zakończył wezwaniem do „solidarności i współpracy całego kontynentu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Europa oraz jej transatlantyccy partnerzy powinni potraktować wydarzenia na wschodniej granicy Unii Europejskiej jako być może ostatnie memento”.

Podkreślił, że najskuteczniejszym narzędziem, które Europa wraz z USA może położyć na stole negocjacyjnym to potencjalne sankcje gospodarcze oraz zdecydowane stanowisko względem zablokowania realizacji projektu Nord Stream 2.

„To głos nie tylko Polski i krajów Europy Środkowej. W tych ważnych dniach potrzebujemy prawdziwego przywództwa, które odsunie od nas niepokoje i przywróci Europę na drogę bezpieczeństwa i rozwoju” – podsumował.

Całostronicowy artykuł premiera Morawieckiego ukazał się w dziale debaty „Svenska Dagbladet”, jednego z dwóch najpoczytniejszych szwedzkich dzienników, w wersji papierowej i w internecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej