RAPORT

Wojna na Ukrainie

Garri Kasparow: Zamiast wysyłać Scholza, dostarczcie do Kijowa broń

Garri Kasparow o sytuacji na Ukrainie (fot. J.Reinhart/Getty Images)
Garri Kasparow o sytuacji na Ukrainie (fot. J.Reinhart/Getty Images)

Niewiele oczekuję od wizyty pana Scholza w Moskwie, ponieważ jest to desperacka próba pozostawienia wszystkiego po staremu, nie ma potrzeby, by wasz kanclerz jechał do Kijowa - dostarczcie broń do Kijowa! - mówi w wywiadzie dla dziennika „Bild” były mistrz świata w szachach Garri Kasparow.

Prezydent Ukrainy: Ja i moja rodzina zostajemy w Kijowie. Nie ma mowy o ewakuacji

Niektórzy liderzy sugerują, że nie powinniśmy tyle mówić o chęci wstąpienia do NATO, ale ta decyzja należy do Ukrainy – powiedział w poniedziałek...

zobacz więcej

„Niemcy – muszę to niestety powiedzieć – reprezentują jedną z największych nadziei Putina na rozłam w jedności wolnego świata” – zaznacza szachista, który jest również działaczem na rzecz praw człowieka i w 2013 r. musiał uciec z Rosji. Obecnie miezka na wygnaniu w Europie i USA.

Rozmówca „Bilda” podkreśla, że „dyplomacja musi być poparta prawdziwym działaniem. Jak dotąd podejście Niemiec było bardzo niejasne. Dla klasy politycznej w Niemczech Nord Stream 2 ma nadal wysoki priorytet. Nie słyszymy jednoznacznych zapowiedzi z Niemiec, że Nord Stream 2 zostanie natychmiast przerwany, jeśli siły rosyjskie przekroczą linię graniczną. Wszystko, co mówi pan Scholz i jego rząd, jest połowiczne”.

Kasparow zauważa też, że „Putin ma wieloletnie relacje z Niemcami. Podczas 16-letniej kadencji Angeli Merkel niemiecki rząd stale zwiększał zależność Europy od rosyjskiego gazu. Za to odpowiadają wyłącznie Angela Merkel i jej rząd. Wiele alternatywnych projektów zostało odrzuconych i porzuconych”. Teraz zdaniem Kasparowa „Putin czuje się jak król”.

„Dopóki Schroeder będzie traktowany jako szanowany polityk w Niemczech, a nie jako ktoś, kto ma być ścigany za korupcję i prace dla obcej potęgi, która nie jest przyjazna Niemcom, nic się nie zmieni. Korupcja w związku z Rosją jest powszechna wśród niemieckich polityków” – ocenia Kasparow.

Kanclerz Scholz był w poniedziałek w Kijowie, a we wtorek będzie w Moskwie. „Niewiele oczekuję od wizyty pana Scholza w Moskwie, ponieważ jest to desperacka próba pozostawienia wszystkiego po staremu, zamiast jasnego oświadczenia. Nie ma potrzeby, aby wasz kanclerz jechał do Kijowa - dostarczcie broń do Kijowa!” – mówi Kasparow. „Upewnijcie się, że Putin za to zapłaci” – apeluje. Zdaniem szachisty Moskwie trzeba też jasno dać do zrozumienia, „że Nord Stream 2 będzie martwy w momencie, gdy rosyjskie wojska przekroczą linię graniczną; dopóki pan Scholz nie ma tej wiadomości dla Putina, wszystko inne jest nonsensem”.

Czytaj także: Rosja chce pisemnej rezygnacji Ukrainy z NATO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej