RAPORT

Pogarda

Emerytury za PO rosły szybciej niż za PiS? Europosłanka odpowiada ekspertce TVN

Europosłanka PiS Elżbieta Rafalska (fot. PAP/Lech Muszyński)
Europosłanka PiS Elżbieta Rafalska (fot. PAP/Lech Muszyński)

Najnowsze

Popularne

Ekonomistka Alicja Defratyka sympatyzująca z opozycją stwierdziła, że w latach 2010-2015 emerytury rosły szybciej niż w latach 2015-2020. Czy to prawda? W rozmowie z portalem tvp.info europosłanka Elżbieta Rafalska (PiS) tłumaczy, że takie zestawienie pomija 13. i 14. emeryturę, a to zupełnie zmienia obraz. – Tu nie ma o czym dyskutować – zapewnia i przekonuje, że rozpowszechniane w sieci zestawienie wprowadza internautów w błąd.

O ile wzrosną emerytury i renty? Komunikat już opublikowany

W Monitorze Polskim opublikowany został w sobotę komunikat Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w...

zobacz więcej

„Trzeba otwarcie powiedzieć: nikt poza rządem PiS nie dbał o emerytów i rencistów z taką konsekwencją i troską” – napisała w sieci Elżbieta Rafalska, w latach 2015-19 minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a obecnie posłanka PiS w Parlamencie Europejskim.

Na jej wpis zareagowała w sieci Alicja Defratyka, ekspertka TVN. Oszacowała, że za PiS (w latach 2015-20) przeciętna emerytura w Polsce wzrosła o 19 proc., a gdy rządziła koalicja PO–PSL (2010-15) było to aż 23 proc. Komentarz ekonomistki miał w sieci setki cytowań i polubień. Sprawa wywołała sporo emocji.

Portal tvp.info zwrócił się więc do Elżbiety Rafalskiej z prośbą o komentarz.

Zobacz także:   Kolejne podwyżki dla seniorów. Rząd: „Trzynastka”, „czternastka” i rekordowa waloryzacja [WIDEO]

– Nie zostały tu zsumowane bardzo istotne kwotowo wypłaty 13. i 14. emerytur – komentuje w rozmowie z nami wpis Defratyki europosłanka.

To ważne, że sumarycznie z tytuły waloryzacji, wypłaty trzynastek i czternastek, czy zwolnień z podatku emerytur do 2500 zł brutto, do 2022 r. trafiło dodatkowo do emerytów 50 mld zł. Tu nie ma o czym dyskutować. Nastąpił również niemal dwukrotny wzrost świadczeń minimalnych dla emerytów: z 750 zł w 2015 r. do niemal 1400 zł obecnie – dodaje.

W rozmowie z portalem tvp.info Rafalska przypomina również, że to PiS wprowadziło rozwiązanie, o „którym mało kto dzisiaj głośno przypomina”. – Chodzi o  emerytury matczyne, dla tych mam, które mają świadczenie uzupełniające, jeśli nie miały wymaganego stażu pracy a wychowały czwórkę dzieci. Na sytuację emerytów trzeba więc patrzeć sumarycznie – podsumowuje.

Sondaż. Emeryci stanowczo, Rafalska tłumaczy


W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie „Super Expressu” zapytano emerytów, czy chcieliby, aby do władzy wróciła Platforma Obywatelska. 66,1 proc. respondentów odpowiedziało, że nie. Powrotu PO chce 27 proc. badanych. 6,9 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Biden zaproszony do Kijowa. Waszczykowski o ogromnym znaczeniu wizyty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił prezydenta USA Joe Bidena do odwiedzenia Kijowa. W rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS Witold...

zobacz więcej

Elżbieta Rafalska ocenia, że „seniorzy w sposób wymierny odczuwają wzrost swoich świadczeń”, ale na ich ocenę sceny politycznej składa się jeszcze jeden ważny element.

Zobacz także:   O tyle wzrosły emerytury po Polskim Ładzie. Na dowód odcinki z wypłaty świadczeń

– To ten, że osoby starsze czują się dostrzeżone i docenione. To jest dla nich ważne. W polityce społecznej i przekazie publicznym często mówimy o sytuacji demograficznej i emerytach z uznaniem. Mamy świadomość, że wielu z nich pracowało na te emerytury w bardzo trudnych czasach – podkreśla europosłanka.

Jak zaznacza, czasy powojenne, a potem transformacji, były okresem gdy panowało wysokie bezrobocie.

– Nawet ci, którzy chcieli, nie zawsze mogli pracować. Gdy już coś się znalazło, często praca była bardzo ciężka. Seniorzy czuli się zapomniani i porzuceni przez polityków. Podczas spotkań często zaznaczali, że cieszą się, iż wreszcie ktoś o nich pamięta. Ten czynnik psychologiczny też jest dla nich istotny – wyjaśnia.

Rafalska o rozmowach na rynku. Co mówią emeryci?


W internetowym wpisie, który sprowokował ekspertkę TVN do polemiki na temat seniorów, Elżbieta Rafalska pisała również: „Pamiętam, jak oburzeni emeryci odsyłali do MPiPS decyzje ZUS o 3-5-zł waloryzacjach, uznawali je za poniżające”.

Rewolucja w emeryturach. Seniorzy zabrali głos [WIDEO]

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało w sieci komentarze seniorów zapytanych o wysokość ich emerytur. Większość przyznała, że...

zobacz więcej

– Gdy byłam jeszcze posłem opozycji, emeryci bardzo często mnie zaczepiali i mówili, że są wkurzeni – relacjonuje teraz w rozmowie z portalem tvp.info europosłanka PiS.

Zobacz także:   Waloryzacja tegorocznych emerytur wyższa niż przewiduje ustawa? Niespodzianka rządu

– Mówili, że ten znaczek, czyli decyzja administracyjna, która przychodziła pocztą, był droższy niż wzrost ich świadczenia emerytalnego – dodaje.

Jak ocenia, waloryzacje za rządów PO–PSL były niższe, świadczenia minimalne nie rosły tak dynamicznie, a dodatkowych świadczeń, jak trzynastki i czternastki, nie było w ogóle.

– Byłam niedawno na zakupach na rynku w Gorzowie Wielkopolskim i osoby starsze mówiły mi, że bardzo się cieszyły, że znów będzie 14. emerytura. Emeryci bardzo cenią sobie jednorazowe wypłaty i tłumaczyli, że często pozwala im to na jakieś drobne remonty czy zakup sprzętu. Mówili, że comiesięczne podwyżki sprawiały, że nie mogli tego robić – podsumowuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej