RAPORT

Pogarda

Szef polskiej dyplomacji jedzie do Moskwy. „Będzie chciał przekonać Rosję do deeskalacji”

Najnowsze

Popularne

Szef polskiej dyplomacji minister Zbigniew Rau, który przewodniczy w 2022 r. OBWE, jedzie dziś do Moskwy. Jaki jest cel jego wizyty? – Będzie chciał przekonać Rosję do deeskalacji – wyjaśniał w programie „#Jedziemy” w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Dlaczego Putin chciałby podporządkować sobie Ukrainę?

Czwarte miejsce na świecie pod względem łącznej wartości zasobów naturalnych, w tym m.in. największe złoża uranu w Europie, i trzecie największe na...

zobacz więcej

W poniedziałek rozpocznie się dwudniowa wizyta ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Moskwie, gdzie ma spotkać się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem i, jak zapowiedział, będzie zachęcał państwa uczestniczące w konflikcie rosyjsko-ukraińskim do poszukiwania płaszczyzny porozumienia.

Minister Rau będzie w Moskwie reprezentować OBWE; Polska 1 stycznia przejęła roczne przewodnictwo w organizacji. W TVP Info o wizycie szefa polskiej dyplomacji w Moskwie mówił wiceminister resortu dyplomacji Marcin Przydacz.

Przydacz pytany, jaki jest cel wizyty ministra Raua jako szefa OBWE w Rosji zaznaczył, że to „kontynuacja negocjacji i dialogu”. – Tydzień temu minister jako przewodniczący OBWE zaproponował w Wiedniu uruchomienie pełnego procesu dyskusji na temat też tych oczekiwań rosyjskich. Wskazał na pewne elementy, które są możliwe do dyskusji; jak obniżyć ryzyko, jak dokonać większej otwartości i transparentności z jednej i z drugiej strony – komentował dyplomata.

Dalej wskazywał, że rolą OBWE „nie jest tutaj zabieranie głosu i naciskanie na jakiekolwiek państwa, np. w tym wypadku na Ukrainę”. – Jako minister spraw zagranicznych bardzo dobrze rozumie, czego oczekuje Rosja i na co nie może być pełnej zgody – mówił dodając, że dzisiejsze rozmowy będą dotyczyły „szerokiej tematyki bezpieczeństwa”.

Czy Rosja napadnie na Ukrainę? „Tylko jedna rzecz może odstraszyć Putina”

Wokół ukraińskiej granicy wciąż ma miejsce ogromne zgrupowanie wojsk rosyjskich. Czy da się uniknąć konfliktu zbrojnego? – Putin ocenia, jakie może...

zobacz więcej

Minister będzie chciał przekonać Rosję do deeskalacji – mówił odnosząc się do napięć na granicach Ukrainy. Jednocześnie dodał, że trzeba mieć świadomość, że te nadzieje mogą okazać się płonne, „bo Rosja jest tutaj aktorem agresywnym i bardzo konsekwentnie dąży do realizacji swoich celów”.

Rzecznik resortu dyplomacji powiedział wcześniej, że Rosja nie może zignorować państwa przewodniczącego OBWE i musi wysłuchać jego argumentów. Łukasz Jasina mówił, że szef Rau w Moskwie będzie rozmawiał głównie o sytuacji na ukraińsko-rosyjskiej granicy. Jak dodał rzecznik MSZ, to ważne, że do takiej rozmowy dojdzie.

– Nie można zignorować państwa przewodniczącego OBWE i trzeba wysłuchać tego co to państwo ma do powiedzenia – podkreślił rzecznik. – Sam fakt spotkania z ministrem Ławrowem i odbycie z nim rozmowy jest możliwością przedstawienia naszego stanowiska – dodał Łukasz Jasina.

Wcześniej rzecznik zaznaczył, że minister Rau będzie w Moskwie reprezentować OBWE, dlatego nie należy tego odbierać jako przełomu w polsko-rosyjskich stosunkach dyplomatycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej