RAPORT

Pogarda

Jak Niemcy zareagują na rosyjską agresję? Zdecydowane słowa kanclerza, apel prezydenta

Olaf Schold zapowiedział zdecydowaną reakcję Niemiec w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. Michele Tantussi/Getty Images)
Olaf Schold zapowiedział zdecydowaną reakcję Niemiec w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. Michele Tantussi/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który w najbliższych dniach udaje się na Ukrainę i do Rosji, powiedział w niedzielę, że potencjalny konflikt między tymi dwoma krajami to „bardzo, bardzo poważne zagrożenie dla pokoju w Europie”. Zapowiedział „twarde reakcje i sankcje” w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z kolei z apelem do Władimira Putina zwrócił się prezydent Frank-Walter Steinmeier, który w niedzielę został wybrany na drugą kadencję.

Amerykanie z misji OBWE ewakuują się z Doniecka

Amerykanie z misji OBWE na wschodniej Ukrainie rozpoczęli ewakuację z Doniecka. Jak informuje agencja Reutera, korzystają z samochodów. OBWE na...

zobacz więcej

– Reperkusje te zostały starannie przygotowane i zostaną natychmiast wprowadzone w życie razem z naszymi sojusznikami w Europie i NATO – zapewnił Scholz w Berlinie.

„W poniedziałek kanclerz uda się na Ukrainę na rozmowy z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim, a następnie we wtorek do Rosji, gdzie planuje spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem” – pisze agencja dpa. – W obu przypadkach chodzi o to, by zastanowić się, w jaki sposób możemy zapewnić pokój w Europie – powiedział Scholz.

Trzeba wykorzystać różne międzynarodowe formaty rozmów, aby znaleźć drogę wyjścia z kryzysu - oświadczył dodając, że „Ukraina może być pewna, że okażemy niezbędną solidarność, tak jak w przeszłości”. Podkreślił, że Niemcy wsparły Ukrainę pomocą gospodarczą najbardziej ze wszystkich krajów, „i nadal będą to robić”.

W ostatnich dniach nastąpiła eskalacja kryzysu związanego z gromadzeniem się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

Kolejne kraje wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy

Premier Izraela Naftali Benet wezwał w niedzielę swoich rodaków do jak najszybszego opuszczenia Ukrainy, a podobny apel wystosowało ministerstwo...

zobacz więcej

Apel prezydenta Niemiec do Putina


– Apeluję do prezydenta Putina: niech pan rozwiąże pętlę na szyi Ukrainy! – powiedział Frank-Walter Steinmeier w przemówieniu wygłoszonym w niedzielę przed Zgromadzeniem Federalnym, które tego dnia ponownie wybrało go na prezydenta Niemiec.

– Jesteśmy w środku konfliktu zbrojnego, wojny w Europie Wschodniej – ocenił, zaznaczając, że "Rosja ponosi za to odpowiedzialność".

– Nie da się błędnie zrozumieć rozmieszczenia rosyjskich wojsk (u granic Ukrainy – przyp. red.) – powiedział Steinmeier. – To zagrożenie dla Ukrainy, a naród ukraiński ma prawo do życia bez strachu i gróźb, do samostanowienia i suwerenności. Każdemu, kto spróbuje to zniszczyć, odpowiemy stanowczo – zaznaczył.

Prezydent zwrócił się też bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina. – Apeluję do prezydenta Putina: niech pan rozwiąże pętlę na szyi Ukrainy! I niech pan szuka z nami sposobu na zachowanie pokoju w Europie – powiedział Steinmeier.

– Mogę tylko ostrzec prezydenta Putina: proszę nie lekceważyć potęgi demokracji – oświadczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej