RAPORT

Wojna na Ukrainie

Historyczny wynik polskiej gospodarki. Lepsi tylko Chińczycy

Zmiana PKB w największych gospodarkach świata (zdjęcie ilustracyjne fot. Hakan Akgun/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Zmiana PKB w największych gospodarkach świata (zdjęcie ilustracyjne fot. Hakan Akgun/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Grafika pokazująca wzrost produktu krajowego brutto 25 największych gospodarek świata podbija sieć. Z zestawienia wynika, że w latach 1990-2020 szybciej od polskiej rosła tylko gospodarka w Chinach.

Najgorsze wyniki w historii UE i czarny scenariusz. Jak radzi sobie Polska?

Inflacja producencka w strefie euro przekroczyła 26 proc. i jest najwyższa w historii unii walutowej. Ceny producentów (producer price index) w...

zobacz więcej

„Przed pandemią tylko w Chinach obserwowano wzrosty gospodarki o tak wysokiej dynamice. Polska gospodarka w drugim kwartale poszła w górę o aż 10,9 proc. rok do roku” – relacjonowały media w sierpniu ubiegłego roku.

Z kolei kilka dni temu Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5,2 proc. na 5,5 proc. To znaczy, że czeka nas jeden z najwyższych wzrostów PKB na Starym Kontynencie (lepszy ma mieć tylko Hiszpania).

Zobacz także ->  Rekordowa inflacja w Polsce. Zobacz, jak wygląda sytuacja w UE i USA

Teraz media społecznościowe obiega z kolei grafika pokazująca, jak w latach 1990-2020 rosły PKB 25 największych gospodarek świata.

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w tym okresie Chiny zanotowały wzrost o 3593 proc. To absolutny rekord, do którego żadne z państw nie miało szansy nawet się zbliżyć. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Polska z wynikiem 857 proc. Trzecie były Indie (703 proc.), czwarta Indonezja (665 proc.), a piąta Arabia Saudyjska (496 proc.).

Zobacz także ->  KE podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski. Są jednak dobre i złe wiadomości

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Korea (465 proc.), Australia (312 proc.), Tajwan (300 proc.), Meksyk (271 proc.) oraz USA (251 proc.).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej