RAPORT

Wojna na Ukrainie

KE podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski. Są jednak dobre i złe wiadomości

Zimowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Zimowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Komisja Europejska podwyższyła w czwartek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5,2 proc. na 5,5 proc. Jak zauważa Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE, wzrost gospodarczy naszego kraju plasuje się znacząco powyżej średniej państw Wspólnoty. Jest jednak także łyżka dziegciu: KE jednocześnie podwyższyła prognozy dla inflacji w Polsce na ten i kolejny rok.

Unia tłumaczy się z wysokich rachunków. Mocna odpowiedź europosłanki

„Polityka unijna nie jest odpowiedzialna za 60 proc. twojego rachunku za prąd” – przekonuje Komisja Europejska. Instytucja przygotowała specjalną...

zobacz więcej

KE szacuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrosło o 5,7 proc.; wcześniejsze prognozy mówiły o 4,9 proc.

KE: Polska gospodarka pozytywnie zaskoczyła


Znacznie lepiej wyglądają prognozy na trwający rok: PKB ma urosnąć o 5,5 proc., zamiast wcześniejszych danych, które mówiły o 5,2 proc.

„Polska gospodarka pozytywnie zaskoczyła w drugiej połowie 2021 r., potwierdzając swoją odporność pomimo nawracających fal COVID-19 i zakłóceń w łańcuchach dostaw. Realny PKB wzrósł o 2,1 proc. kwartał do kwartału w III kw., głównie dzięki stopniowemu łagodzeniu ograniczeń związanych z COVID-19” – podała Komisja.

Ważna zmiana dotycząca składki zdrowotnej w Polskim Ładzie

Postulat przedsiębiorców dotyczący Polskiego Ładu spełniony – poinformował w środę wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wyjaśnił, chodzi o sposób...

zobacz więcej

Zrewidowano także prognozy dotyczące 2023 r. – KE ocenia, że wzrost PKB w Polsce osiągnie poziom 4,2 proc. (wcześniej prognozowano 4,4 proc.)

Bardzo dobre wyniki na tle średniej UE


W zimowych prognozach Komisja Europejska obniżyła tymczasem szacunki wzrostu PKB Unii Europejskiej w 2022 r. z 4,3 proc. do 4,0 proc. W 2023 r. PKB UE ma wzrosnąć o 2,8 proc.

Wzrost PKB w Polsce w latach 2021-23 jest znacząco wyższy niż średnia UE – odnotowuje Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE, publikując tabelę z najnowszymi danymi.

Kliknij, by powiększyć (Źródło: TT/Poland in the UE)

Inflacja w Polsce. Prognozy KE na 2022 i 2023 r.


Jednocześnie Komisja Europejska prognozuje, że inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 6,8 proc., a w 2023 r. spadnie do 3,8 proc. Wcześniejsze prognozy mówiły odpowiednio o 5,2 proc. i 2,6 proc.

„Inflacja HICP wyraźnie wzrosła w drugiej połowie 2021 r. z powodu rosnących światowych cen surowców i wąskich gardeł w zaopatrzeniu, pozostawiając (...) na rocznym poziomie 5,2 proc. w 2021 r., najwyższym od 20 lat. (...) Mimo że nowy pakiet wprowadzony przez rząd zmniejszy podatki płacone od energii i produktów spożywczych w pierwszej połowie roku, prognozuje się przyspieszenie inflacji w I kwartale 2022 r. ze względu na podwyżkę regulowanych cen energii” – podała KE.

Zobacz także: Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Ważny sygnał
teraz odtwarzane
Podwyżka stóp procentowych. Komentarz ekonomisty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej