RAPORT

Pogarda

„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Eksperci radzą, jak wymienić piec

W program mogą włączyć się lokalne społeczności (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)
W program mogą włączyć się lokalne społeczności (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Rusza kampania społeczna „Bóg daje życie – smog je odbiera”. To pierwsza taka akcja w ramach programu „Powietrze i klimat = dobro wspólne” – informuje Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Organizatorzy kampanii chcą pokazać, jak zadbać o jakość powietrza. W program mogą włączyć się lokalne społeczności, w tym parafie – przekazał portalowi tvp.info Piotr Abramczyk, prezes Ruchu.

Niedziela św. Franciszka. „Pierwsze: oszczędzać wodę i jej nie zanieczyszczać”

„Wszyscy braćmi” („Fratelli tutti”) to tytuł nowej encykliki papieża Franciszka, którą podpisze on w sobotę przy grobie św. Franciszka w Asyżu....

zobacz więcej

Kampania zacznie się 13 lutego i potrwa do końca tego miesiąca.

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska poprzez kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera” chce dotrzeć do lokalnych społeczności. Eksperci będą informować, jak można poprawić jakość powietrza, co ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Jak podają, „z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera przedwcześnie prawie 50 000 Polek i Polaków”.

Do takich rozwiązań poprawiających jakość powietrza należą: ocieplanie budynków i wymiana pieców – tzw. kopciuchów. Mogą one wpłynąć też na domowy budżet i na obniżenie rosnących rachunków za ogrzewanie.

„W ramach programu „Czyste Powietrze” można ubiegać się o wsparcie finansowe wynoszące, w zależności od dochodów, nawet do 69 tys. złotych (do 90 proc. kosztów inwestycji)” – przypomina organizacja.

Ruch zachęca, by do kampanii włączały się parafie w całej Polsce, które „są naturalnym centrum swoich lokalnych społeczności”. Organizatorzy zapewniają plakaty informacyjne dotyczące konieczności i możliwości wymiany starego pieca oraz wsparcia w termomodernizacji budynku.

Zobacz także: „Niech cała ziemia błogosławi Pana” – tak brzmi hasło Niedzieli Św. Franciszka


Współorganizatorem kampanii w ramach programu „Powietrze i klimat = dobro wspólne”, który powstał z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, jest Polski Alarm Smogowy. Więcej o tym programie pisaliśmy tutaj.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej