RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Kosmiczny”, 555,55–karatowy diament został sprzedany za 3,16 mln funtów

To cena znacznie poniżej oczekiwań domu aukcyjnego (fot. Sothebys)
To cena znacznie poniżej oczekiwań domu aukcyjnego (fot. Sothebys)

Czarny klejnot „The Enigma”, bo powstał miliardy lat temu w wyniku uderzenia meteorytu albo asteroidy, został wylicytowany na aukcji internetowej Sotheby's za blisko 17 mln zł. Nowy właściciel chce zmienić jego nazwę.

Najbogatszy pies świata „sprzedał” swoją posiadłość za 29 mln dolarów

Informacja, że w Miami sprzedano pewną posiadłość za 29 mln dolarów, mogłaby być jedną z wielu, gdyby nie fakt, że nieruchomość była własnością...

zobacz więcej

To cena znacznie poniżej oczekiwań domu aukcyjnego, który wcześniej oszacował wartość tego największego na świecie oszlifowanego diamentu na 5 mln funtów (czyli ok. 26 mln, 615 tys. zł) i prezentował go w Dubaju oraz Los Angeles.

Rzadki minerał wylicytował Richard Heart, założyciel firmy kryptowalutowej Hex, a ten – jak ogłosił na Twitterze zmieni jego nazwę z „The Enigma” na „Diament Hex.com”.

Klejnot został przez poprzedniego (anonimowego) właściciela oszlifowany do kształtu, inspirowanego „ręką Fatimy”, bliskowschodniego symbolu ochrony przed „złym okiem” (czyli skutkami klątwy, uroku).

Uważa się, że przybył z kosmosu, ponieważ zawiera osbornit, minerał występujący tylko w meteorach. Diamenty tego rodzaju, zwane carbonado, znajduje się na Ziemi jedynie w Brazylii i Afryce Środkowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej