RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pedofilia w Kościele. List Benedykta XVI „wyzwaniem” dla osób o kierowniczych funkcjach

Benedykt XVI i kard. Sean Patrick O'Malley (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori via Getty Images; Franco Origlia/Getty Images)
Benedykt XVI i kard. Sean Patrick O'Malley (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori via Getty Images; Franco Origlia/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O' Malley oświadczył, że wtorkowy list emerytowanego papieża Benedykta XVI na temat pedofilii w Kościele stanowi „wyzwanie” dla wszystkich zajmujących kierownicze funkcje w Kościele i musi być bodźcem do obrony ofiar i ochrony dzieci.

Benedykt XVI: Pedofilia narodziła się wraz z upadkiem moralnym 1968 r.

Emerytowany papież Benedykt XVI wyraził opinię, że pedofilia w Kościele narodziła się wraz z „upadkiem” moralnym 1968 r. Media opublikowały esej, w...

zobacz więcej

W liście 94-letni emerytowany papież wyraził ból z powodu nadużyć i błędów w związku z przypadkami pedofilii w miejscach, gdzie sprawował urzędy w Kościele katolickim. „Mogę tylko jeszcze raz wyrazić mój głęboki wstyd wobec wszystkich ofiar nadużyć seksualnych, mój wielki ból oraz moją szczerą prośbę o przebaczenie” – napisał papież senior.

Dodał, że jeśli ktoś dopuszcza się zaniedbań w podejściu do nadużyć, jest także obarczony winą. Tak Benedykt XVI odpowiedział na raport na temat pedofilii w archidiecezji Monachium-Fryzynga, na której czele stał na przełomie lat 70. i 80.

Kardynał O'Malley, który jest metropolitą Bostonu, oświadczył w wydanym komunikacie: „Sumienie mówi do nas, jeśli jesteśmy gotowi, by słuchać”.

Czytaj także: Benedykt XVI o przyszłości Kościoła. Czy jego słowa były prorocze?

Tekst Benedykta XVI był gotowy przed szczytem w Watykanie. Nie dotarł do biskupów

Kilka dni temu media opublikowały esej Benedykta XVI, który poświęcony był nadużyciom seksualnym popełnianym przez duchownych. Zastanawiano się,...

zobacz więcej

W tekście przytoczonym przez serwis Vatican News podkreślił: „Benedykt XVI przekazał nam osobisty opis dramatu swego własnego sumienia, ukształtowanego przez życie w służbie Bogu i jego ludowi”.

„Zło, jakie wycierpiały ofiary wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży i osoby zakonne oraz prowadzenie przez niego spraw takich nadużyć słusznie i koniecznie obciąża sumienie” – dodał amerykański kardynał. W jego ocenie „rzeczowe świadectwo” Benedykta XVI wskazuje, że ma on świadomość tego, iż uznanie „nieodwracalnej krzywdy” wywołanej przez nadużycia oraz zaniedbania w zapobieganiu stanowią „wyzwanie” dla osób pełniących kierownicze funkcje w Kościele.

Jak dodał kardynał O'Malley, „świadectwo i głęboka szczerość’ Benedykta XVI powinny „pobudzać wszystkich do obrony ofiar wykorzystywania i ochrony tych, którzy zostali powierzeni opiece Kościoła”.

Zobacz także: Benedykt XVI skomentował reakcje na jego tekst o przyczynach pedofilii w Kościele


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej