RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najstarsza Europejka skończy niedługo 118 lat. Zakonnica przeszła COVID-19

Siostra André  Randon skończy 11 lutego 118 lat (fot. PAP/Abaca)
Siostra André Randon skończy 11 lutego 118 lat (fot. PAP/Abaca)

Najstarsza na świecie zakonnica katolicka i najstarsza Europejka, siostra André Randon, ukończy 11 lutego 118 lat. Zakonnica mieszka w domu seniora w Tulonie nad Morzem Śródziemnym. W styczniu 2021 przeszła infekcję koronawirusa.

Najstarszy mężczyzna na świecie pytany o długowieczność wspomina ojca. Ile ma lat?

Najstarszym żyjącym obecnie mężczyzną na świecie jest Portorykańczyk Emilio Flores Marquez, który ma 112 lat i 326 dni – ogłosiła w środę Akademia...

zobacz więcej

Od października 2017 siostra André jest też najstarszą Francuzką, a od czerwca 2019 najstarszą Europejką. Po 119-letniej Japonce Kane Tanaka jest drugą z najstarszych zakonnic na świecie.

Życiorys


Siostra André urodziła się 11 lutego 1904 w rodzinie hugenotów jako Lucile Randon, a jej dziadek był pastorem.

W wieku 12 lat rozpoczęła pracę jako opiekunka dzieci, później była nauczycielką domową. Wśród jej pracodawców była m.in. znana rodzina producentów samochodów Peugeot.

Mając 19 lat przeszła na katolicyzm, a w wieku 40 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek) w Paryżu, przyjmując męskie imię André. Chciała w ten sposób udobruchać swego brata o tym imieniu, któremu nie podobało się jej powołanie zakonne. Chociaż „spóźnione”, trwa ono już prawie 78 lat.

Zakonnica pracowała 28 lat w szpitalu w Vichy, opiekując się osobami starszymi sierotami, po czym sama wycofała się do domu opieki w Les Marches w Sabaudii. Stamtąd w 2009, w wieku 105 lat, przeniosła się do Tulonu na południu Francji, do prowadzonego tam przez jej zgromadzenie domu pw. św. Katarzyny Laboure. Siostra-seniorka przeżyła dotychczas III, IV i V Republikę Francuską, dwie wojny światowe oraz pontyfikaty 10 papieży, począwszy od św. Piusa X, do obecnego Franciszka. Na swe 115.urodziny otrzymała od niego różaniec, a w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyznała, że uważa go za bardzo „odważnego”.

Siostra André jest ociemniała, porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo iż przeżyła wiele wojen i katastrof, nie skarży się na swoje fizyczne dolegliwości, ale przede wszystkim ubolewa, że ludzie nie potrafią żyć w zgodzie.

Czytaj także: Za stara na kartę do bankomatu? 117-latka odcięta od pieniędzy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej