RAPORT

Pogarda

Zełenski ostro do Macrona: Dobrze się bawiliście z Putinem? [WIDEO]

Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski (fot.  Chris McGrath/Getty Images)
Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski (fot. Chris McGrath/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Francji Emmanuel Macron gościł ostatnio u Władimira Putina w Rosji. Jak informowały media, tego samego dnia miał wylecieć na Ukrainę, ale został dłużej (na noc) w Moskwie. Gdy wreszcie pojawił się w Kijowie, nie umknęło to uwadze prezydenta Ukrainy. – Wczoraj po kolacji w Moskwie dobrze bawiliście się z Putinem? – zapytał swojego francuskiego odpowiednika Wołodymyr Zełenski.

Szefowa MSZ Niemiec w Kijowie. Prezydent Zełenski odwołał spotkanie

Wbrew wcześniejszym ustaleniom minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie spotka się w poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy...

zobacz więcej

Władimir Putin po rozmowach z Emmanuelem Macronem nie krył, że uważa władze Ukrainy za pozbawione legitymacji. Prezydent Rosji na konferencji prasowej zażądał, by Kijów realizował tzw. porozumienia mińskie o zawieszeniu broni.

Wygłosił przy tym obsceniczny „żart”, podkreślając konieczność spełnienia przez Ukrainę żądań Rosji. Wypowiedź tę ocenzurowano w przekazach, ponieważ „żart” odwołuje się do gwałtu i nekrofilii.

W kontekście tego, że według danych wywiadowczych państw NATO, Rosja poważnie rozważa inwazję na Ukrainę, słowne ataki Putina wydają się jeszcze poważniejsze.

Zobacz także:   Żaryn: Podsycanie napięć polsko-ukraińskich celem rosnącej rosyjskiej propagandy

Tymczasem po wizycie Macrona w Moskwie Francuz miał udać się niezwłocznie – jeszcze tego samego dnia – do Kijowa.

„I tam (na Ukrainie – przyp. red.) miał mieć nocleg, ale w ostatniej chwili zmieniono plany i na rosyjską prośbę francuski prezydent został w Moskwie” – napisał w sieci Daniel Szeligowski, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zełenski nie bawił się w dyplomację


Gdy Macron pojawił się w Kijowie, Zełenski przypomniał mu żarty Putina o gwałcie odnoszące się do Ukrainy.

Wczoraj po kolacji w Moskwie dobrze bawiliście się z Putinem, co nie? – zapytał Zełenski cytowany przez eksperta z PISM. Nie czekając na odpowiedź prezydent Ukrainy dodał, że liderzy Francji i Rosji spędzili razem trochę czasu i zapewne wspólnie odpoczywali.

Zobacz także:   Scholz w Białym Domu spotka się z Bidenem. „Nie może przybyć z pustymi rękoma”

Gdy lider Ukrainy wypowiadał kolejne mocne zdania, Macron stał wyprostowany i z coraz bardziej niewyraźną miną słuchał swojego ukraińskiego odpowiednika.

– Putin powiedział mi, że nie doprowadzi do żadnej eskalacji na Ukrainie – zapewnił Macron Zełenskiego. Zastrzegł, że „choć udało się znaleźć w kilku kwestiach dotyczących kryzysu wokół Ukrainy punkty zbieżne z Rosją, to jednak różnice w podejściu nadal się utrzymują”. – Następne dni będą decydujące i będą wymagały intensywnych dyskusji, które będziemy wspólnie prowadzić – ocenił.

„Nic o nas bez nas”. Kancelaria prezydenta o rozmowach w Berlinie

Jeśli uważamy za naczelną zasadę „nic o nas bez nas”, to uczestnictwo w tego typu spotkaniach i relacjach ma dla nas pierwszoplanowe znaczenie –...

zobacz więcej

Mocny gest Ukrainy wobec Niemców


Zdaniem przedstawicieli Ukrainy Francja i Niemcy nie są wystarczająco stanowcze wobec Rosji. Największe kraje zachodniej Europy ustępują Putinowi i wciąż dopuszczają choćby uruchomienie Nord Stream 2. Dla obywateli Ukrainy jest to niedopuszczalne.

Zobacz także:  Doradca prezydenta USA: Inwazja Rosji na Ukrainę może nastąpić w każdym momencie

Gdy w Kijowie pojawiła się ostatnio szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, prezydent Zełenski odwołał spotkanie.

Jako powód źródła podały „problem z dopasowaniem harmonogramów” obojga polityków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej